W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Jeśli szukasz sposobu na to, by ogród wyglądał jak rodem z bajki, możesz postawić na klasyczne oświetlenie ogrodowe lub wybrać lampy solarne, które charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością i łatwością w montażu.
Zwolenników oświetlenia solarnego kusi przede wszystkim bardzo prosty montaż bez konieczności przeciągania kabli i rozkopywania trawnika. Doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach z mnóstwem otwartej przestrzeni i posłużą do oświetlenia każdego miejsca, które uważasz za warte wyeksponowania. Obecnie za zakupem oświetlenia solarnego przemawia coraz większy wybór lamp w różnych kształtach, a także znacznie lepsza wydajność i jasność diod niż w przypadku starszych lamp. Dodatkowo ich używanie nic nie kosztuje.
Aby sprzęt spełnił swoje zadanie, musi być odpowiednio ustawiony. Nie powinien znajdować się w pobliżu źródeł światła, gdyż zaburzy to proces włączania się ich po zmierzchu. Podobnie same lampy nie mogą być ustawione w zbyt dużym skupisku, najlepiej montować je w odległości około 2 m od siebie. Pamiętaj również, że aby lampa dobrze świeciła w nocy, musi zmagazynować wystarczającą ilość energii w ciągu dnia, dlatego należy ustawić ją w miejscu, które jest należycie oświetlone przez wiele godzin. Zwykle naładowany akumulator wystarcza na około 8 godzin pracy.
Klasyczne oświetlenie ogrodowe wykorzystuje do pracy lampki led, które są bardziej energooszczędne niż klasyczne żarówki. Rozproszone, łagodne światło może rozświetlić podwórko delikatną poświatą, ale mocniejsze lampy halogenowe sprawdzą się na przykład do oświetlenia podjazdu czy okolic drzwi, szczególnie jeśli mieszkasz w słabo oświetlonej okolicy.
Pierwsze lampki solarne wyglądały jak drobne latarenki na kiju zakończonym szpikulcem do wbijania ich w ziemię. Czujnik zamontowany w urządzeniu automatycznie zapalał diody led, gdy robiło się ciemno. Obecnie lampy ogrodowe przyjmują różne wyszukane formy. Dużą popularnością cieszą się lampki w wersji podwieszanej, które są w stanie oświetlić nieco większy obszar i można je montować zarówno bliżej domu, jak i na przykład na pergoli czy w altanie. Równie ciekawie wyglądają lampki solarne w formie zamkniętych, pływających kul. Szczelne zamknięcie sprawia, że sprzęt jest odporny na działanie wilgoci, a odbijające się od tafli oczka wodnego światełka dają interesujący efekt.
Przede wszystkim w miarę możliwości należy sprawdzić, czy sprzęt skonstruowano z wysokiej jakości materiałów ze szczelną obudową. Jeśli nie, do środka może dostać się wilgoć, która z biegiem czasu zniszczy wrażliwe części lampy. Warto również pamiętać o tym, aby wybierać lampy z materiałów, które nie korodują. W ten sposób nie musisz martwić się o to, że po mokrej wiośnie lub jesieni sprzęt będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia.
Trzeba również pamiętać o tym, by regularnie czyścić zewnętrzne panele słoneczne. Drobinki kurzu, zanieczyszczenia i błota ograniczają zdolności ładowania akumulatorów i w efekcie zmniejszają wydajność lampek. W okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera, warto schować lampy solarne do garażu w oczekiwaniu na kolejny sezon. Pokrywający panel śnieg znacznie je nadwyręży.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS