A A+ A++

Stoję na stanowisku, że w dzisiejszych czasach warto zajmować się sztuką ludową. Każdy twórca robi to, co robi przede wszystkim dla satysfakcji własnej i odbiorców. Twórca, który rzeźbi z pewnością nie zardzewieje – mówił nam w styczniu 2011 roku Piotr Szałkowski. Rzeźbiarz zmarł wczoraj, miał 82 lata.

Był związany ze sztuką przez niemal 50 lat. Pochodził z podsokólskiej wsi Żuki, gdzie jak „zaraził” się sztuką od pewnego wędrownego rzeźbiarza. Swoją pierwszą pracę wykonał w wieku 11 lat. Była to najprawdopodobniej Matka Boska. Właśnie sztuka sakralna była głównym tematem dzieł rzeźbiarza. Specjalizował się w rzeźbie o tematyce biblijnej, religijnej, wiejskiej i przyrodniczej. Charakterystyczne dla niego były postaci ukazujące siewcę, kosiarza, żniwiarzy czy wiejskie kobiety. Natchnienie, czerpał również z otaczającej go przyrody.

Piotr Szałkowski był artystycznym opiekunem rzeźbiarzy pracujących nad stworzeniem pomnika wielokulturowości Sokólszczyzny. Tablica ukazująca prawosławie jest jego autorstwa. Pomnik postawiono z okazji 400-lecia nadania praw miejskich Sokółce u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wróblewskiego – przypomina Sokólski Ośrodek Kultury na swoim facebookowym profilu.

Piotr Szałkowski w swoim mieszkaniu w Sokółce urządził Izbę Regionalną. Za swoją pracę artystyczną był wielokrotnie nagradzany w różnego rodzaju przeglądach i konkursach. Pełnił funkcję prezesa Białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2008 roku za całokształt pracy twórczej otrzymał nagrodę Oskara Kolberga.

opr. (pb)

Zdjęcia – Sokólski Ośrodek Kultury:

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKanye West wściekły na “Forbesa”, bo zaniżono jego majątek. Wysłał do redakcji SMS, a jego treść wyciekła. Ostro
Następny artykułMIĘDZYRZECZ: Luzowanie obostrzeń mniejsze niż byśmy się spodziewali