A A+ A++

Spieniona melamina to materiał wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Jego wyjątkową odmianą jest Basotect®. To właśnie ten rodzaj melaminy jest bardzo często wykorzystywany do wykonywania rozmaitych izolacji – nie tylko akustycznych, ale i termicznych. Zobacz, jakie są przyczyny jego popularności.

Czym pianka Basotect® wyróżnia się na tle innych?

Spieniona melamina wielu osobom kojarzy się z charakterystycznymi gąbeczkami, wykorzystywanymi na co dzień np. przy myciu  naczyń albo szlifowaniu gładzi gipsowej. Jednak, jak wyjaśnia ekspert z firmy Polting Foam, Basotect® jest jej specjalną odmianą, opracowaną i opatentowaną przez koncern BASF. To właśnie ta pianka melaminowa jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w celu wykonania izolacji. Warto więc przyjrzeć się jej kluczowym cechom.

Jakie właściwości sprawiają, że Basotect® to niezawodna izolacja?

  1. Lekkość

Ta pianka melaminowa ma bardzo niski ciężar właściwy – to jedynie 9 kg/m3. Dzięki temu można ją wykorzystywać nawet przy wykonywaniu izolacji stropów i innych elementów konstrukcji o nietypowych kształtach oraz wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać efektywną izolację przy jak najmniejszym obciążeniu obiektu.

  1. Doskonałe pochłanianie fal dźwiękowych

Otwartokomórkowa struktura melaminy w tej postaci oraz inne właściwości fizyczne pianki Basotect® sprawiają, że stanowi ona doskonałą izolację akustyczną i jest wykorzystywana nawet tam, gdzie potrzebne jest maksymalne wyciszenie – tj. w studiach nagraniowych czy salach koncertowych. Użyto jej nawet w instalacji artystycznej PSAD Synthetic Desert III w nowojorskim Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, aby obniżyć hałas do poziomu 5-10 dB – to wartość stanowiąca 1/3 tej uznawanej za ciszę.

  1. Rewelacyjne właściwości termoizolacyjne

Izolacja z pianki Basotect® stanowi niezawodną barierę – zarówno dla wysokich, jak i niskich temperatur. Dlatego można nią zabezpieczać np. kanały wentylacyjne, a także panele słoneczne.

  1. Trudnopalność

Ten materiał spełnia szereg norm bezpieczeństwa zgodnych ze standardami obowiązującym na terenie Unii Europejskiej oraz USA. Pianka melaminowa od BASF uzyskała m.in. certyfikat niepalności zgodny z normą DIN 4102 w klasie B oraz spełnia zgodnie z normą europejską EN 13501-1 została zaklasyfikowana jako materiał klasy C, z emisją dymu s oraz brakiem kapiących kropli d0. To sprawia, że można ją bez obaw wykorzystać nawet tam, gdzie panują wysokie temperatury, jak również przy izolacji budynków mieszkalnych.

  1. Szeroki zakres odporności temperaturowej

Basotect® jest materiałem odpornym zarówno na niskie, jak i na wysokie temperatury. Zachowuje swoją elastyczność oraz pozostałe cenione właściwości w zakresie temperatur od -200°C do +240°C. To oznacza, że może być z powodzeniem zastosowany np. w komorach do krioterapii, jak również w instalacjach przemysłowych poddawanych działaniu intensywnego ciepła.

  1. Łatwość barwienia i obróbki

Basotect można obrabiać z wykorzystaniem szerokiej gamy metod – np. cięcia czy termoformowania. Dlatego mogą z tej pianki powstać izolacje wewnętrzne, które łączą efektywne tłumienie dźwięku i utrzymywanie stałej temperatury z estetycznym, wręcz designerskim wyglądem. Wystarczy przyjrzeć się temu, jak wyglądają współczesne studia radiowe.

Jak zatem widać, spieniona melamina Basotect® to materiał o niedoścignionych zaletach przy projektowaniu rozmaitych izolacji – tak w branży budowlanej, jak i HVAC, a także motoryzacyjnej, kolejowej i wielu innych. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie jej przy realizacji swojego projektu i skontaktować się z ekspertami, aby dobrać jej właściwy rodzaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie posiedzisz w parku
Następny artykułChopin i triumf nauki