Veszprem, PSG Handball, THW Kiel czy FC Barcelona Handbol. To tylko kilka drużyn ze światowego topu, które zapisały się w historii piłki ręcznej złotymi zgłoskami i wielokrotnie sięgały po najważniejsze trofea w Europie. Znany portal Handball-Planet.com pokusił się o ranking wszechczasów najbardziej utytułowanych klubów. Wśród prawie 200 zespołów nie zabrakło miejsca dla gdańskiego Wybrzeża, które zajęło 47. miejsce.

Ranking obejmował przedział czasu pomiędzy 1956 a 2019 rokiem i miał przybliżać wyniki oraz osiągnięcia drużyn na arenie międzynarodowej. Do klasyfikacji zaliczali się nie tylko zwycięzcy Ligi Mistrzów (wcześniej Pucharu Mistrzów), Pucharu Zdobywców Pucharów, Pucharu EHF czy Challenge CUP, ale również finaliści i półfinaliści, czyli ekipy, które dotarły do TOP4.

Punktacja Handball-Planet.com wyglądała następująco:

LIGA MISTRZÓW (zwycięzca 10 pkt, finalista 5 pkt, pół-finalista 2.5 pkt)

PUCHAR ZDOBYWCÓW PUCHARÓW (zwycięzca 5, finalista 2.5, pół-finalista 1.25)

PUCHAR EHF (zwycięzca 5, finalista 2.5, pół-finalista 1.25)

CHALLENGE CUP (zwycięzca 2.5, finalista 1.25, pół-finalista 0.62)

Dzięki temu Wybrzeże Gdańsk zajęło 47. miejsce ex aequo z serbskim Proleterem Zrenjanin oraz francuskim Nantes. Wszystkie trzy kluby zdobyły po 10 punktów. Za plecami gdańszczan znalazły się tak utytułowane kluby jak choćby węgierski MOL Pick Szeged. Najwyżej sklasyfikowaną polską ekipą okazało się Vive Kielce. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się katalońska Barcelona Lassa, która zebrała łącznie 160 punktów wyprzedzając drugi VFL Gummersbach o 57 oczek.

Ranking pokazał również, że najbardziej utytułowane są kluby niemieckie, które wspólnie zebrały ponad 600 punktów, a w pierwszej dziesiątce miejsce znalazło się aż dla pięciu z nich. Polska „drużynowo” uplasowała się na 14. pozycji.