A A+ A++

Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, do zaniedbań dochodziło w całej Polsce, także w województwie opolskim. Z analizy raportu wynika, że przestępcza działalność była możliwa głównie z powodu nieskutecznych działań i zaniedbań wojewodów.

– W ocenie NIK oznacza to, że nadzór państwa sprawowany nad tego rodzaju placówkami jest pozorny – czytamy w raporcie.

Wynajmowali i nielegalnie przekształcali budynki

Kontrola NIK wykazała, że w latach 2015-2018 na Opolszczyźnie bez wymaganego zezwolenia funkcjonowały placówki oferujące opiekę całodobową. Ich właściciele nie ubiegali się o zezwolenie na prowadzenie działalności z powodu wysokich kosztów, jakie musieliby ponieść w związku z dostosowaniem budynków do obowiązujących wymogów prawnych.

– Działalność bez zezwolenia prowadzono głównie w domach jednorodzinnych. Budynków nie modernizowano, ponieważ koszty takich działań byłyby dużo wyższe niż kary nakładane za prowadzenie placówek bez zezwolenia. W dodatku większość posesji była wynajmowana, a niektórzy z właścicieli nawet nie wiedzieli, że prowadzona jest tam tego rodzaju działalność – wyjaśnia Zbigniew Matwiej, szef biura prasowego NIK.

Prowadzili działalność mimo nałożenia kary

W czterech przypadkach na Opolszczyźnie mimo nałożenia na właścicieli wielotysięcznych kar działalność nadal była prowadzona. Taki proceder trwał miesiącami, a nieuczciwi przedsiębiorcy czerpali duże zyski od osób, które zgłaszały się do nich z powodu swojej niepełnosprawności lub pogorszenia stanu zdrowia.

Jak ustaliła NIK, wojewodowie w niewielkim stopniu samodzielnie pozyskiwali informacje o placówkach działających bez zezwolenia, kontrolę zarządzali dopiero po skargach składanych przez członków rodzin pensjonariuszy, zwolnionych pracowników czy konkurencję.

– To nie ostatnia nasza kontrola dotycząca placówek świadczących opiekę całodobową – zapowiada Zbigniew Matwiej z Najwyższej Izby Kontroli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCK Lublin: Poradnik językowy od Pracowni Słowa – Studium Kultury
Następny artykułTest motocykli adventure, czyli daleko od szosy