A A+ A++

W Warszawie stan wody na wodowskazie na bulwarach wynosił o 8 rano 53 cm. Dobę wcześniej pokazywał 57 cm, w środę – 61 cm. To wyjątkowo niski stan wody jak na tę porę roku. Przedłużający się brak opadów zdarzał się dotąd latem bądź wczesną jesienią, wiosna zazwyczaj była okresem większych opadów. Jednak w tym roku ostatni większy deszcz spadł w Warszawie 11 marca.

Kwiecień 2020. Wisła pomiędzy Mostem Grota-Roweckiego a Mostem Gdańskim na wysokości Cytadeli. Poziom wody w Wiśle spada o 1,5 cm na dobę Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

Nie jest to rekordowo niski stan Wisły. Jesienią 2017 r. wodowskaz na bulwarach spadł do 37 cm. To był efekt wyjątkowo suchego lata.

Dramatycznie Wisła wygląda na wysokości Józefowa. Poziom wody tak opadł, że odsłoniły się piaszczyste łachy dotąd schowane na dnie rzeki. Pomiędzy wydmami przepływa plątanina strumyków.

– Na szczęście pobieramy wodę ze studni głębinowych, więc poziom wody w Wiśle nie oznacza kłopotów z dostarczaniem wody do kranów – usłyszeliśmy w spółce Hydrosfera, która zarządza wodociągami w Józefowie. Władze gminy jednak zachęcają mieszkańców do oszczędzania wody.

Podobnie jest w Piasecznie na południe od Warszawy. W piątek lokalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji opublikowało komunikat, w którym zwróciło się do mieszkańców z prośbą o ograniczenie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody. “W szczególności należy ograniczyć korzystanie z wody na cele: podlewania trawników i ogródków przydomowych i mycia pojazdów” – zaapelowali wodociągowcy.

Stołeczny samorząd zachęca warszawiaków do budowy urządzeń tzw. małej retencji, czyli zbiorników, które magazynują deszczówkę, którą później można np. podlewać kwiatki w ogródku, zmniejszając obciążenie miejskiej sieci wodociągowej.

– Im więcej wody uda nam się zatrzymać w mieście, tym skutki susz będą mniej odczuwalne – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Z dotacji mogą skorzystać indywidualni warszawiacy (mogą dostać do 4 tys. zł) , a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (do 10 tys. zł). Wnioski można składać do końca maja. Dokumenty do wypełnienia i wskazówki, dotyczące zakładania urządzeń małej retencji dostępne są na platformie Warszawa 19115 oraz na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDROBNI PRZEDSIĘBIORCY WALCZĄ O PRZETRWANIE
Następny artykułCzęstochowskie24: Papieskie Dzieła Misyjne – zbiórka na na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi