A A+ A++

Na Tweeterze pełno jest wpisów ze wspomnieniami, jak to 11 marca poszli na zajęcia, nie wiedząc, że to będzie ten ostatni dzień nauki w szkolnych murach, aby wspólnie ze znajomymi z klasy zasiąść w ławkach.

Dziś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników.

– Wyobrażałam sobie ten dzień inaczej, a tak, siedząc w domu, skończyłam szkołę… – komentuje jedna z maturzystek w mediach społecznościowych.

Tegoroczni maturzyści z całej Polski w piątek oglądają zamieszczone filmiki pożegnalne, ewentualnie uczestniczą w zakończeniu roku szkolnego online. Wszystko zależy od dyrektorów i wychowawców poszczególnych klas. Na inne pożegnanie na razie nie mogą liczyć z powodu pandemii i zamkniętych szkół.

Z każdą minutą przybywa komentarzy w mediach społecznościowych… Wielu osobom zwyczajnie jest żal, że tego dnia są rozdzieleni, w domach, przed komputerami, z kolei inni nie mogą uwierzyć, że czas szkolnej nauki tak szybko minął. Dla nich to koniec pewnego etapu w życiu. Są jednak i tacy, którzy się  z tego cieszą. Wszystkich łączy oczekiwanie na tę najważniejszą informację – datę egzaminów maturalnych.

Kiedy egzamin ósmoklasisty i matura? Podano harmonogram

Życzymy cudownej podróży

Także nauczyciele i wychowawcy, korzystając z komputerów i stron internetowych, żegnają się z uczniami. Na stronie III L.O. w Płocku napisano:

– Nawet ci obdarzeni najbogatszą wyobraźnią nie tak chcieli widzieć ten dzień, który kończy w życiu młodego człowieka czas edukacji szkolnej. Jednak bez względu na to, w jakiej przestrzeni przebywamy, jaki krajobraz rozpościera się przed naszymi oknami; czy siedzimy przy rodzinnym stole, czy rozkoszujemy się miękkością kanapy, a może staramy się prostować ścieżki naszych myśli, siedząc na krześle przy biurku, wszyscy nadal jesteśmy razem. Bez względu na przestrzeń, która nas dzieli, ciągle jesteśmy razem. Póki co łączą nas na co dzień nowoczesne technologie. Internet przesyła słowa, przekazuje obrazy twarzy, odtwarza muzykę głosu. Prawdziwa jednak bliskość była przez nas wspólnie budowana przez 3 ostatnie lata. Dzisiejsze kontakty online już wkrótce przybiorą dawne tradycyjne kształty.

Przypominają, że te lata to nie tylko klasy, ale też ludzie, których w nich można było spotkać. – Życzymy Wam cudownej podróży w przeszłość z bagażami dobroci, przyjaźni i miłości. Budujcie nowy, lepszy świat! Zapraszamy Was także na wspólne świętowanie po egzaminie maturalnym w naszej wspólnej szkole. My zawsze będziemy na Was czekali.

Dyrekcja Małachowianki zamieściła pożegnalne słowa do maturzystów na Faceboku:

– Ten rok szkolny na pewno różni się od poprzednich, nie pozwolił też zrealizować wszystkich planów i zamierzeń, wytrącił z rutyny i przyzwyczajeń, ale mimo wszystko dane nam było jeszcze przeżyć wspólnie wiele wspaniałych, ważnych, czasem podniosłych i wzruszających momentów, jak koncerty, akcje społeczne i charytatywne, bal studniówkowy, próbna matura. 

Pogratulowano osiągnięć i podejmowanych inicjatyw społecznych. – Na długo zapamiętamy rok 2020, ale z drugiej strony dowiemy się dzięki niemu, jakimi naprawdę jesteśmy ludźmi: czy umiemy sobie współczuć i pomagać, czy potrafimy być odpowiedzialni za siebie, innych i zostajemy w domu, czy dostosowujemy się i przestrzegamy norm, choćby zasady dwóch metrów odległości, gdy poruszamy się po ulicy, czy troszczymy się o słabszych i starszych. Na pewno dzięki doświadczeniom trudnych, ostatnich dni staliśmy się dojrzalsi, bardziej odpowiedzialni i otwarci na potrzeby innych.

 Bez tradycyjnych uroczystości   

Wszystkie szkoły na terenie województwa mazowieckiego prowadzą od 25 marca br. kształcenie na odległość. 24 kwietnia zajęcia dydaktyczne zakończy ponad 2,9 tys. uczniów z ostatnich klas liceów i techników z terenu rejonu ciechanowskiego, w Płocku to koniec zajęć dla ponad 2 tys. uczniów. W szkołach z terenu delegatury płockiej Kuratorium Oświaty odbyły się już rady klasyfikacyjne dotyczące uczniów klas maturalnych.
Jak poinformowano, w związku z ograniczeniem funkcjonowania szkół, nie będą mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć, podczas których wręczone byłyby świadectwa tegorocznym absolwentom. Każda szkoła powinna określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów. Świadectwa i inne dokumenty mogą być odbierane indywidualne w sposób ustalony przez dyrektora szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Fot. Pixabay
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatury od 8 czerwca. Szkoły zamknięte na kolejny miesiąc
Następny artykułCoraz więcej testów. Już 13 tys. w ciągu doby