- Mail podpisany jest “Poczta Polska” i wysłany z adresu: “[email protected]”
- Jest w nim wniosek do samorządowców o “przekazanie danych ze spisu wyborców(…) w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku”
- Niektórzy samorządowcy zawiadomili prokuraturę. Twierdzą, że mogło dojść do złamania przepisów o ochronie danych osobowych
- Poczta Polska potwierdza, że wysłała wspomniane maile. Rzecznik mówi Onetowi, że dzisiaj “mailing zostanie powtórzony i opatrzony podpisem kwalifikowanym”
- PKW twierdzi w piśmie rozesłanym do samorządowców, że zgodnie ze specustawą “wirusową” Poczta Polska może wysuwać takie żądania, ale musi podpisać je stosownym podpisem elektronicznym
- Jednak stanowisko PKW nie wyjaśnia do końca prawnych kwestii. Jest w nim zawarty pewien haczyk, który może uruchomić lawinę odwołań samorządowców do sądów administracyjnych
– Wezwania od wczoraj spływają do samorządowców w całej Polsce – mówią o nich urzędnicy z Gdańska, Poznania, Krakowa, Kielc, Darłowa, Ciechanowa, Gdyni, Katowic, Rybnika, ale i mniejszych miejscowości np. pomorskiego Potęgowa i wielkopolskiej Chodzieży. Niektórzy urzędnicy publikują też treść dokumentów.
Poczta Polska do samorządowców: prosimy o PESEL-e, adresy i nazwiska
Mail podpisany jest “Poczta Polska” i został wysłany z domeny: “[email protected]”. Jest w nim wniosek do samorządowców o “przekazanie danych ze spisu wyborców (…) w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku”.
Nadawca prosi o przekazanie następujących danych: numerów PESEL, kodów pocztowych, adresów zamieszkania, imion i nazwisk.
“Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku” – pada wyjaśnienie.
Samorządowcy się buntują
Niektóre maile przychodzą w nocy, np. do urzędu w Gdańsku trafił dziś po godz. 2. Inne trafiają do spamu. – Dopiero informatyk nam go znalazł – opowiada nam Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.
Rzecznik prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek mówi Onetowi: – Czekamy na opinię prawną PKW. Prezydent Jacek Majchrowski stoi jednak na stanowisku, że nie ma podstaw do udostępnienia takich danych, które są danymi wrażliwymi, więc nie zamierzamy w tej chwili takich danych przekazywać.
I podkreśla, że trzeba też pamiętać, że równocześnie nikt nie zwolnił samorządów z obowiązku przygotowywania wyborów w formie tradycyjnej. Nadal kompletowane są więc składy obwodowych komisji wyborczych, chociaż jeżeli dojdzie do wyborów korespondencyjnych, nie będą one potrzebne.
Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński też potwierdza, że otrzymał taki niepodpisany email: – Zgodnie z przekazanym żądaniem mamy wydać spis w ciągu dwóch dni. Jest to działanie nielegalne i na pewno nie będzie przeze mnie zrealizowane – zapowiada.
Prezydent Katowic Marcin Krupa: – Nie znajduję oczywiście podstawy prawnej, by takie dane przekazać i ich nie przekażę. W ramach Unii Metropolii Polskich jesteśmy w kontakcie z prezydentami największych miast, by wspólnie wystosować pismo z prośbą o wyjaśnienie sprawy i podanie podstaw prawnych.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera: – Zapewniam, że nie zamierzam udostępnić tych informacji na podstawie przesłanego anonimu, pozbawionego jakichkolwiek podstaw prawnych czy chociażby podpisów osób reprezentujących instytucję. Jeszcze nigdy w historii III Rzeczypospolitej Polskiej w tak skandaliczny sposób nie łamano podstawowych zasad państwa prawa w kontekście procesu wyborczego. Chciałoby się powiedzieć Quo vadis Polsko?
Kolejna wypowiedź, tym razem burmistrza Darłowa: – Nic nie będziemy wysyłać. To bezprawie. Zastanawiam się, czy nie powiadomić w trybie pilnym policji i prokuratury. Nie odpowiadamy na pisma, które nie są podpisane.
Częstochowa, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk: – Miasto jest strażnikiem danych wyborców i nie udostępni tych danych, jeżeli nie będzie miało jasnej i jednoznacznej podstawy prawnej do realizacji takiego zadania.
Bardziej na aspekcie prawnym skupia się Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów: – Nie ma aktu prawnego, który przewidywałby głoso … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS