A A+ A++

Rozwiewamy wątpliwości dotyczące kwarantanny, porozumień i szkoleń BHP.

Związki zawodowe nie chcą się zgodzić na porozumienie w sprawie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy, a zakład pracy i tak nie pracuje w pełnym wymiarze od początku kwietnia. Część pracowników nie ma pracy. Czy bez zawarcia porozumienia możemy starać się o dofinansowanie z FGŚP?

Brak zgody związków zawodowych na zawarcie porozumienia uniemożliwia przedsiębiorcy wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie z FGŚP. Kopia porozumienia jest jednym z wymaganych załączników do wniosku składanego w wojewódzkim urzędzie pracy.

Czy możemy porozumieniem w sprawie przestoju ekonomicznego i obniżonego wymiaru czasu pracy objąć np. pracowników przebywających na zasiłku chorobowym lub urlopie macierzyńskim?

Osoby przebywające na zasiłku chorobowym oraz na urlopie macierzyńskim mogą zostać objęte porozumieniem. Jednak przedsiębiorca mimo to nie będzie mógł wystąpić o dofinansowanie do ich wynagrodzenia, ponieważ zasiłek chorobowy lub urlop macierzyński nie jest finansowany ze środków przedsiębiorcy. Przedsiębiorca będzie mógł natomiast wystąpić o dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika, gdy wróci on do pracy, a tym samym jego pensja będzie stanowiła koszt dla pracodawcy.

Mam nowego pracownika. Czy mogę go dopuścić do pracy bez szkolenia BHP (nie mamy jak go przeprowadzić)?

Nie. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków. Należy jednak zwrócić uwagę na nowe rozwiązania, które wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0. Obecnie (w trakcie trwania stanu epidemii) możliwe jest przeprowadzenie szkoleń wstępnych BHP za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Nowe przepisy nie będą mogły mieć zastosowania do wszystkich pracowników. Szkolenia wstępne BHP w części dotyczącej instruktażu stanowiskowego będą musiały być przeprowadzone w dotychczasowej formie dla pracowników, którzy mają zostać zatrudnieni na stanowisku robotniczym lub na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych, lub też pracowników przenoszonych na te stanowiska, jak też uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktykę studencką.

Pracownik został poddany obowiązkowi kwarantanny. Czy musimy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę?

Jeśli państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o poddaniu się kwarantannie lub pracownik ten jest osobą powracającą z zagranicy i złoży pracodawcy oświadczenie, o którym mowa w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jest on zobowiązany do wypłaty świadczeń z tytułu choroby … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuszczamy oczko do piłkarzy i trenerów #23 – Paweł Kulczyk
Następny artykułW kraju 10511 zakażonych karonawirusem. Nie ma nowych przypadków zakażenia w województwie świętokrzyskim