Sytuacja na terenie powiatu krotoszyńskiego wygląda coraz gorzej. Wyłączone z użytku zostały już cztery oddziały krotoszyńskiego szpitala oraz komenda policji. Według danych z 6 kwietnia zakażonych jest 86 osób, a trzy zmarły. Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski po konsultacji z władzami powiatu podjął działania mające na celu zahamowanie fali zachorowań. Najważniejszą informacją jest jednak ta, że granice powiatu nie zostaną zamknięte.
W poniedziałek wojewoda wielkopolski odbył wideokonferencję z władzami Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego. – Nie mamy czasu, by czekać. Mieszkańcy oczekują konkretnych działań, przesyłają mi swoje sugestie i uwagi. Dlatego spotkaliśmy się na wideokonferencji, na której przedstawiłem swój, być może niezbyt entuzjastyczny pogląd na sprawę. Zwróciłem się do starosty m.in. o pilne wskazanie miejsca, w którym zostanie uruchomiony obiekt kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców powiatu. Obecna sytuacja to nie wynik błędów jednego podmiotu, a system naczyń połączonych. Musimy tę falę zatrzymać – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Wojewoda zarządził także codzienne wideokonferencje z raportowaniem bieżącej sytuacji przez starostę krotoszyńskiego i burmistrzów oraz wójtów z terenu powiatu.
CZYTAJ TAKŻE:
Najważniejsza informacja to ta, że wojewoda nie podjął decyzji o zamknięciu granic miasta i powiatu. Mają jednak zostać wprowadzone “energiczne działania, by zapewnić rygorystyczne przestrzegania istniejących ograniczeń”. Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu szpitala w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Obecnie celem działań jest przygotowanie odrębnego miejsca, w którym na wyniki testów bezpiecznie mogliby oczekiwać mieszkańcy powiatu. Wojewoda sfinansuje działalność miejsca kwarantanny zbiorowej. – Do tej pory powiat krotoszyński takiej potrzeby nie zgłaszał. Środki na ten cel są zabezpieczone, takie miejsce możemy uruchomić natychmiast – dodaje Łukasz Mikołajczyk. Do szpitala ma dojechać także kolejna partia środków ochrony osobistej. Przed szpitalem zostanie także ustawiony namiot, który ma służyć wstępnej selekcji pacjentów ze względu na ich stan zdrowia.
Głos zabrał także Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna, który wdraża podjęte decyzje w życie. – Jak najprędzej zostanie przeprowadzone odkażanie zamkniętych oddziałów, tak, aby stało się możliwe ich ponowne uruchomienie. Oprócz pomocy finansowej dla szpitala przeznaczę dodatkowe środki na realizację społecznego pomysłu szycia maseczek. Dodatkowo zamknięta zostaje cała przestrzeń parków. Od dziś nie wolno z niej korzystać nawet w celu skrócenia sobie drogi. Wystąpię do zarządów ogródków działkowych z prośbą o apel do ich członków, aby nie wykorzystywali ich jako miejsca weekendowego odpoczynku i spotkań. Proszę Państwa także o wstrzymanie się od odwiedzin grobów osób bliskich na krotoszyńskim cmentarzu. Odpowiedni apel sformułował już proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela. Od jutra rozpocznie się odkażanie głównych ciągów komunikacyjnych w centrum oraz znajdujących się tam elementów przestrzeni publicznej – informuje burmistrz Krotoszyna.
Wojewoda przy współpracy z samorządem planuje także wprowadzić obowiązkowe maseczki dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wojewoda Mikołajczyk będzie codziennie kontaktował się z władzami powiatu, burmistrzami oraz wójtami gmin podlegających pod ten teren i będzie oczekiwał raportów z podejmowanych działań.
Uruchomiono także specjalny adresu e-mail dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego ([email protected]), pod którym mogą uzyskać informacje na temat podejmowanych działań oraz zgłaszać bieżące problemy. Ponadto w pilnych sprawach do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny numer telefonu – 735 271 066.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS