A A+ A++

Cała Polska żyje pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, w którym w wielkich cierpieniach umierają zwierzęta, ginie roślinność i cały ekosystem. Strażacy z KM PSP w Olsztynie też biorą udział w akcji ratowania Parku.

Zobacz także: Strażacy z Mrągowa ruszyli z odsieczą do Biebrzańskiego Parku Narodowego Kilkadziesiąt strażackich zastępów i kilkuset strażaków od niedzielnego wieczora walczy z rozprzestrzeniającym się ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym….
Zobacz także: Strażacy z Nowego Miasta także ratują Biebrzański Park Narodowy Strażacy z Nowego Miasta także ratują Biebrzański Park Narodowy Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie ustaje. Kolejne jednostki wyruszają na ratunek. Wśród nich także ekipa z nowomiejskiej PSP.
Zobacz także: Strażacy z Ostródy pojechali gasić pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym Strażacy z Ostródy pojechali gasić pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym Kilkadziesiąt strażackich zastępów i prawie 200 strażaków od niedzielnego wieczora walczy z rozprzestrzeniającym się ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym….
Zobacz także: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [aktualizacja] W Biebrzańskim Parku Narodowym płoną cenne przyrodniczo bagna. To niejedyny pożar w ostatnim czasie Płoną trawy i trzcinowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z większych pożarów w tym regionie w ostatnim czasie. Duże trudności w gaszeniu pożaru…

— Wspomagamy działania kolegów z województwa Podlaskiego, którzy walczą z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wczoraj, czyli 22 kwietnia, z terenu powiatu olsztyńskiego do walki z tym bardzo dużym pożarem wyjechało pięć pojazdów ratowniczo-gaśniczych wraz z pompą wysokiej wydajności, a także 14 strażaków-ratowników — mówi st. kpt. Łukasz Jasiński, oficer prasowy KM PSP w Olsztynie.

A wszystko zaczęło się od wypalania trawy…

Niestety, na terenie powiatu olsztyńskiego także nie brakuje nieodpowiedzialnych i bezmyślnych podpaleń. Od początku lutego do dziś zastępy Państwowej Straży Pożarnej, a także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej brali udział w gaszeniu 118 takich pożarów. W samym kwietniu wyjeździli już na prawie osiemdziesiąt takich akcji. A ich liczba systematycznie rośnie.

— W ubiegłym roku w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż prawie 56 tysięcy było pożarami traw i nieużytków rolnych, co stanowi ponad 1/3 wszystkich pożarów. Na terenie powiatu olsztyńskiego na przełomie zimy i wiosny Komenda Miejska PSP w Olsztynie rokrocznie odnotowuje wzrost tego typu zdarzeń — mówi Jasiński.

I kontynuuje: — Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Wzrost pożarów traw angażuje dodatkowo duże ilości sił ze strony naszej formacji. Podobnie więc jak w roku ubiegłym, tak i w tym Państwowa Straż Pożarna przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Lasów Państwowych prowadzi kolejną edycję kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW” .

Celowe, choć bezmyślne podpalanie traw to nie jedyne zagrożenie. Masowe w ostatnich dniach wycieczki do lasów także mogą być przyczyną pożaru. Wystarczy chwila nieuwagi.

— Po kilku tygodniach narodowej kwarantanny wszystkim nam brakuje słońca i powietrza. Nic dziwnego, że po zniesieniu zakazu wstępu do lasu, tam właśnie szukamy odpoczynku i relaksu. Mając jednak na uwadze sytuację hydrologiczną na terenie kraju, w tym również powiatu olsztyńskiego, brak deszczu i suchą ściółkę w lesie, proszę o odpowiedzialne zachowanie — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

I dodaje: — Nadleśnictwa mają prawo w każdej chwili zamknąć ponownie lasy z uwagi na suszę i zagrożenie pożarami. Korzystajmy więc rozważnie z dobrodziejstw przyrody i powstrzymajmy się od palenia w lesie papierosów, rzucania niedopałków, nie mówiąc już o podpalaniu traw. Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne materiały ochronne dla szpitala
Następny artykułZieleń, historia i… dron