A A+ A++

Niejednokrotnie dobry reportaż jest zbiorem osobistych tragedii. Dziennikarze relacjonujący wydarzenia ze stref konfliktu stykają się z różnymi obliczami cierpienia – czy są to rodziny opłakujące bliskich zabitych przez drona, ludzie ukrywający się przed głodem na południowosudańskich bagnach czy ścigający seryjnego mordercę rosyjscy śledczy. Każdy ma swoją niezwykłą historię. I tym właśnie jest książka Wolfganga Bauera: zapiskami przeżyć zwykłych ludzi rzuconych w wir ekstremalnych wydarzeń.

Rzeźnia Boga

Książka „Nocą drony są szczególnie głośne” składa się ze stosunkowo krótkich rozdziałów opisujących pobyt Autora w najrozmaitszych miejscach na świecie, od Syrii przez Ukrainę aż po Pakistan i Japonię. Wiele historii jest niezwykle smutnych, jednak nawet w tak trudnych okolicznościach niektórych stać na prawdziwe bohaterstwo. Jedną z często pomijanych grup wykazujących się szczególnym heroizmem w strefach konfliktów są lekarze. W kilku przytoczonych historiach ukazywane jest poświęcenie pracowników ochrony zdrowia, którzy, często pozostając przez kilka dni w pełnej gotowości, ratują życie innych, stawiając na szali własne, niezależnie, czy mowa o lekarzach opiekujących się umierającymi z głodu dziećmi w szpitalu w Somalii czy chirurgach starających się ratować ofiary walk ulicznych w Homs.

Bohaterami reportaży są również zwykli ludzie, którzy mimo ekstremalnych warunków próbują dalej prowadzić normalne życie. Czy jednak jest to możliwe, gdy nad głową latają uzbrojone drony, a życie w każdej chwili może zostać przerwane? Wielu pokazuje, że tak. Gdy pod czujnym okiem policji obyczajowej w Afganistanie kwitnie miłość dwojga nastolatków, wszystko zdaje się możliwe.

Wielką siłą książki jest szeroki zakres poruszanych wątków. Czytelnik w jednej chwili znajduje się w odizolowanej części Pakistanu, by za chwilę trafić na surowe wybrzeże Japonii, a później – wprost na głośne ulice przecinające centrum Bagdadu. Jednym z najciekawszych elementów książki Bauera jest możliwość zajrzenia do wnętrza organizacji pomocowych. Większość czytelników nieczęsto ma okazję zobaczyć od strony zaplecza, jak organizowane są wielkie zbiórki na rzecz ofiar konfliktów.

Zaciekła rywalizacja o uwagę opinii publicznej, kwestia wyboru priorytetów, dobrania zdjęć mających poruszyć serca potencjalnych darczyńców, a nawet wybór odpowiedniego dnia tygodnia na rozpoczęcie kampanii. Dla wielu międzynarodowych grup organizujących zbiórki pieniędzy to codzienność. Nie da się pomóc wszystkim, a opinia publiczna szybko nudzi się obrazami z kolejnych klęsk na drugim końcu świata. Dlatego kluczem dla każdej tego rodzaju grupy jest efektywny marketing. Autor pokazuje nie tylko mechanizmy działania grup niosących pomoc ale również drastyczną sytuację ludzi czekających na wsparcie. W wielu strefach konfliktu cywile czekają na jakąkolwiek pomoc, która umożliwi im przetrwanie kryzysu.

Wolfgang Bauer – Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu. Przekład: Elżbieta Kalinowska. Czarne, 2020. Stron: 296. ISBN: 78-83-8049-976-8.

Uwięzionych między walczącymi mieszkańców Aleppo, południowosudańskich rybaków walczących z głodem i marynarzy porwanych przez somalijskich piratów łączy jedno: pragnienie, aby ktoś coś zrobił. Książka Wolfganga Bauera pokazuje jak trudne jest efektywne pomaganie, szczególnie w skali międzynarodowej. Wszystko to Autor przekazuje w sposób bezpośredni, z reporterską dokładnością, ale jednocześnie pamiętając, że opowiada o ludzkich tragediach.

Raport z wojny i nie tylko

Niewątpliwą zaletą książki jest szeroki zakres tematyczny. Autor zręcznie dobrał historie, rzucając Czytelnika w najróżniejsza zakątki świata. W natłoku informacji wielu odbiorców przyzwyczaja się do widoku wojny, tymczasem tragedia nie ma tylko jednego oblicza.

Dlatego Autor wychodzi poza schemat przedstawiania kryzysu i ukazuje go z zupełnie innej, znacznie bardziej osobistej perspektywy. Trudno opisać uczucia towarzyszące mającemu małe dziecko saperowi, który codziennie rozbraja bomby ukryte przy bagdadzkich drogach. A jednak Bauerowi się to udało. Świat ukazany w reportażach jest okrutny i brutalny, jednak jest w nim miejsce na optymizm. Widać go w tym, jak bardzo ludzie żyjący w ekstremalnych warunkach dążą do odzyskania choć niewielkiego fragmentu normalnego życia.

„Nocą drony są szczególnie głośne” jest również wezwaniem do wyrwania się z obojętności na tragedie innych ludzi. Wszystkie opisane historie dotyczą lat 2010–2017, jednak w większości przypadków niewiele się zmieniło. Przedstawione historie pomagają znaleźć odpowiedni punkt odniesienia dla naszej własnej codzienności. Kiedy widzi się, z jakimi problemami muszą się mierzyć inni, nagle nasza codzienność wydaje się znacznie mniej przytłaczająca. Tym też częściowo jest książka Bauera – przypomnieniem, że świat ma oblicze, o którym większość z nas woli nie pamiętać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaterace termoelastyczne – zadbaj o dobry sen
Następny artykułLekcje zdalne także od września? Minister edukacji odpowiada