A A+ A++

Biskup Gliwicki podtrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszach, zachęcając do pozostania w domach i udziału w nabożeństwach za pośrednictwem środków przekazu. Dopuszcza jednak możliwość odprawiania liturgii z udziałem wiernych.

Na stronie Diecezji opublikowano kolejne wskazania, jakie należy stosować na terenie diecezji w związku z wprowadzonym stanem epidemii. Dotyczą uczestnictwa w pogrzebach i mszach.

Zgodnie ze złagodzonym rządowym ograniczeniem obowiązującym od 20 kwietnia, Biskup zezwala na odprawianie obrzędów przy takiej liczbie uczestników, by na jedną osobę przypadało 15 m2 powierzchni użytkowej kościoła.

Księża nie będą musieli mieć podczas ich sprawowania zasłoniętych ust oraz nosa.

Obowiązkowo będą natomiast dezynfekować ręce zarówno przed, jak i po rozdaniu komunii, którą z kolei najlepiej przyjmować na rękę. Pełną treść wskazań Biskupa Gliwickiego z 19 kwietnia publikujemy poniżej.

(nmm)/kuria.gliwice.pl
fot. 24gliwice.pl/MF


W nawiązaniu do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zmienia się dotychczasowe postanowienia w następujący sposób:

1. Utrzymane zostają w mocy postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku oraz Komunikatu z dnia 10 kwietnia 2020 roku.

2. Do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku o czym należy poinformować wszystkich parafian i jednocześnie w dalszym ciągu zachęcać ich do uczestniczenia we Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu.

3. Zezwala się na odprawianie Mszy św. z ludem z zastrzeżeniem, że w kościele może przebywać maksymalnie taka ilość osób, aby na jednego wiernego przypadało co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła.

4. Przypomina się, że osoby przebywające w kościele lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

5. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu.

6. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu.

7. Kolejne wskazania będą publikowane w miarę ogłaszania nowych wytycznych przez władze państwowe.

+ Jan Kopiec
Biskup Gliwicki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzeci album duetu dvsn już dostępny!
Następny artykułOd jutra lasy i parki otwarte!