A A+ A++

„Odważni wygrywają” działają teraz w nowej odsłonie. Wystartował program edukacyjny online dla młodzieży pod hasłem Odważna Szkoła. To wirtualne porady i specjalistyczne materiały promujące profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne. Dzięki nim młodzież będzie mogła dowiedzieć się więcej na temat samobadania, które może uratować życie. Program ma na celu budowanie świadomości i edukację z zakresu profilaktyki raka jąder. Jego inicjatorem jest, jak zawsze, fundacja Gdyński Most Nadziei.

Kampania „Odważni wygrywają” od kilku lat przełamuje tematy tabu i zachęca mężczyzn do samobadania. Odbywa się co roku w listopadzie, który jest międzynarodowym miesiącem walki z męskim rakiem. Wtedy fundacja Gdyński Most Nadziei podsumowuje swoje całoroczne działania, ale są też organizowane liczne akcje i eventy zachęcające do profilaktyki. Jednym z elementów są spotkania z młodzieżą szkolną i specjalnie dla nich przygotowane materiały edukacyjne. Wszystko w ramach programu Odważna Szkoła. Jako, że teraz normalne lekce nie mogą się odbywać, działania przeniosły się do internetu.

Program Odważna Szkoła jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych – młodzieży w wieku od 17 do 20 lat. Wszystko dlatego, że rak jądra to nowotwór młodych mężczyzn. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 15. roku życia, a największy skok przypada między 20. a 39. rokiem życia. W tym przedziale wiekowym odnotowuje się aż 70 procent zachorowań. Jednak nowotwór jądra ma najwyższy współczynnik wyleczalności – nawet 100 procent – pod warunkiem wczesnego wykrycia. Właśnie dlatego, tak ważna jest profilaktyka.

Celem programu jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. Dużą rolę w zachęcaniu Panów do regularnego sprawdzania swojego stanu zdrowia odgrywają Panie. Dlatego też program jest skierowany również do nich.

Uczniowie zainteresowani programem mogą liczyć na uzyskanie rzetelnej wiedzy w formie zdalnej. Przygotowano dla nich specjalną broszurę na temat samobadania (do pobrania poniżej).

Broszura

Materiały edukacyjne są też publikowane w mediach społecznościowych na facebookowym profilu Odważni wygrywają. Z pytaniami lub wątpliwościami dotyczącymi profilaktyki raka jądra można również zwrócić się pod numer telefonu: 601-508-525 lub na maila: [email protected]. Eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące profilaktyki raka jądra.

Program w szkołach – informacja dla nauczycieli

Odważna Szkoła, ze względu na obecną sytuację i zamknięte placówki edukacyjne, przeniosła się do sieci. Jednak docelowo program ma być realizowany w szkole. Dlatego organizatorzy informują, że jak tylko przeprowadzenie lekcji będzie możliwe, to zainteresowani nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnego gotowego programu, który daje możliwość przekazania młodym ludziom, jak ważne jest dbanie o zdrowie, oswojenie trudnych tematów, zaszczepiając w nich zdrowe nawyki.

W ramach programu Odważna Szkoła przygotowano profesjonalne materiały edukacyjne dla nauczycieli, pedagogów i/lub psychologów szkolnych, do przeprowadzenia prelekcji na temat profilaktyki raka jądra w prostej i przekonywującej uczniów formie.

Materiały merytoryczne zostały opracowane przez specjalistów i praktyków: lekarzy onkologów, psychoonkologów, nauczycieli oraz pedagogów.

Wszystko, co należy zrobić, to zgłosić swoje zainteresowanie uczestnictwem w programie na adres: [email protected]. Wtedy nauczyciel otrzyma pakiet bezpłatnych materiałów do prowadzenia lekcji, a w nim: konspekt dla pedagoga, prezentację multimedialną, broszurę na temat samobadania dla uczniów oraz krótkie filmiki edukacyjne.

Wszelkich informacji udziela inicjator programu – Małgorzata Marmajewska. Chętnie odpowie na każde pytanie. Kontakt telefoniczny pod numerem 601-508-525 lub mailowy: [email protected].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkończył się rynek pracownika, znów mamy rynek pracodawcy [SONDAŻ RMF FM I DGP]
Następny artykułKoronawirus. Black Red White zapowiedziało zwolnienia 1,9 tys. osób, ale skorzystało z tarczy. Czy to wystarczy?