A A+ A++
  • Ponad pół wieku po Holocauście wciąż zadajmy sobie pytanie, jak mogło dość do tego tragicznego ludobójstwa.
  • Hans Mommsen, jeden z najważniejszych współczesnych historyków Republiki Federalnej, próbuje tej odpowiedzi udzielić. Autor zapewnia zwartą ogólną interpretację złożonych wydarzeń, które doprowadziły do ​​rozpętania Holokaustu. W tym celu nakreśla konteksty antysemityzmu w Republice Weimarskiej i jego rolę w powstaniu NSDAP. Opisuje, w jaki sposób nazistowski reżim radykalizował prześladowania Żydów aż do momentu kiedy skonceptualizował się plan ich unicestwienia. Mommsen pyta, dlaczego i na jakich warunkach zostały zakończone poszczególne etapy od wykluczenia Żydów ze społeczeństwa niemieckiego aż po ich eksterminację.

To zupełnie niezwykłe spojrzenie od wewnątrz na trudną niemiecką historię XX wieku pozwala na nowo przemyśleć wydarzenia, która na zawsze odmieniły losy świata. W wszystko zaczęło się 17 lipca 1942 roku, kiedy Heinrich Himmler odwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz i komendant obozu pokazał mu gazowanie.

Zobacz na stronie : Ostateczne rozwiązanie

  • Polowanie na Żydów. Zbrodnie Wermachtu. Wyd. II

„Między 1941 a 1944 rokiem na okupowanych przez nazistów terenach radzieckich (…) zgładzono półtora miliona Żydów. Tak wielka liczba i ogrom cierpienia towarzyszącego tej zbrodni są niemal niemożliwe do wyobrażenia. Być może na początku najlepiej pomyśleć o jednej osobie, jednym członku rodziny, jednym dziecku zamordowanym półtora miliona razy w miastach, miasteczkach i lasach Białorusi…”

Dzień 10 października 1941 roku okazał się ostatnim w życiu żydowskiej społeczności w białoruskiej wsi Krucza – wszyscy zostali rozstrzelani. Choć specjalne oddziały SS zwane Einsatzgruppen rutynowo przeprowadzały masowe egzekucje na froncie wschodnim, ta zbrodnia nie była ich dziełem. Popełniła ją z własnej inicjatywy regularna jednostka niemieckiej armii. Ta książka obala mit, że Wehrmacht nie odegrał żadnej znaczącej roli w Holokauście. Wydobywa z mroku mrożące krew w żyłach obrazy codziennego udziału zwykłych niemieckich żołnierzy w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Opowiada, jak niemieccy żołnierze zaganiali Żydów, pilnowali ich, prowadzili do miejsc kaźni, a w niektórych przypadkach pociągali za spust. Gwałcili Żydówki. Przywłaszczali sobie żydowskie mienie i czasami wysyłali je do swoich rodzin. Książka oddaje sprawiedliwość również tym nielicznym z nich, którzy odmówili uczestnictwa w zbrodni na narodzie żydowskim.

Waitman Wade Beorn prowadzi badania nad Holokaustem na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Wykłada obecnie na wydziale historii University of Virginia.

Zobacz na stronie: Polowanie na Żydów

Powojenne losy Niemców. Wypędzeni

Książka opowiada o wstydliwie pomijanym milczeniem lub często lekceważonym przez badaczy dziejów epizodzie nowożytnej historii europejskiej, jakim było uzgodnione przez władze zwycięskiej w II wojnie światowej koalicji przymusowe wysiedlenie ludności niemieckiej z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich po 1945 roku Ta kilkuletnia operacja deportacyjna na wielką skalę objęła łącznie kilkanaście milionów ludzi, głównie starców, kobiety i dzieci, a w jej trakcie zginęło – podczas uwięziona w zaimprowizowanych obozach koncentracyjnych oraz tułaczki i transportów w nieludzkich warunkach – szacunkowo około pół miliona ofiar.

Niniejsza książka to pierwsze opracowanie, poświęcone tej politycznej i ludzkiej katastrofie, której tragicznym skutkom nie zapobiegły nawet starania podejmowane przez międzynarodowe organizacje humanitarne. Pokłosie przymusowych powojennych deportacji do dziś rzuca cień na europejskie relacje, stanowiąc podłoże nierozwiązywalnych sporów.

Publikacja ta jest opracowaniem historycznym stojącym na najwyższym poziomie, przygotowanym w oparciu o oryginalne źródła i godnym polecenia wszystkim czytelnikom zainteresowanym prawdziwym obliczem dziejów współczesnych.

Zobacz na stronie: Powojenne losy Niemców. Wypędzieni

Share and Enjoy !

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJasna Góra ponownie dostępna dla pielgrzymów
Następny artykułZP.272.10.2020 OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA