A A+ A++

Bohaterowie filmów powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych są znani niemal na całym świecie. Dlatego pojawił się pomysł, aby w przestrzeni Bielska-Białej ustawiać figury poświęcone postaciom z popularnych kreskówek i w ten sposób stworzyć szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała.

Najpierw przy głównym bielskim deptaku odsłonięto figurę Reksia. Potem przed galerią Sfera ustawiono Bolka i Lolka. W grudniu zeszłego roku na skwerze nad rzeką Białą odsłonięto pomnik poświęcony bohaterowi serialu „Pampalini łowca zwierząt”. Pampalini został uwieczniony wraz z hipopotamem.

Gotowy model kolejnego pomnika

Niebawem na bajkowym szlaku w Bielsku-Białej pojawi się nowy pomnik. Właśnie powstał model kolejnej kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, tym razem nawiązującej do serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Gotowy jest model kolejnego pomnika, tym razem nawiązującego do serialu ‘Porwanie Baltazara Gąbki’ Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB

Bohaterowie opartej na powieści Stanisława Pagaczewskiego kreskówki, która powstała w SFR w latach 70. zeszłego wieku: Smok Wawelski i kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.

– Model kompozycji wykonała znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Na podstawie tego modelu, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie pomnik o wymiarach zbliżonych do już istniejących rzeźb bajkowych postaci zdobiących Bielsko-Białą, czyli Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.

Smok Wawelski z Bartolinim staną w centrum Bielska-Białej

Miasto prowadzi teraz formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Otrzymało już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na stworzenie rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga – współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych – oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

– Tak jak planowano, Smok Wawelski z Bartolinim staną w obrębie placu Wojska Polskiego, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej – mówi Tomasz Ficoń.

Rzeźba będzie gotowa w grudniu 2020 r. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku 2021 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRolnicy z Suwalszczyzny dojadą na swoje pola mimo zamkniętych granic? Wszystko w rękach Litwy
Następny artykułAustria gotowa na dwa wyścigi