A A+ A++

Elektroniczne wnioski o dofinansowanie z Czystego Powietrza coraz bliżej

15.04.2020r. 16:03


Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, NFOŚiGW finalizuje prace nad uruchomieniem elektronicznego kanału przyjmowania wniosków w programie Czyste Powietrze, którego nowa odsłona będzie uwzględniać zmodyfikowane zasady dofinansowania na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę źródeł ciepła, a ponadto obejmie instalację paneli fotowoltaicznych.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje się do uruchomienia nowej edycji programu Czyste Powietrze, którego zasady ulegną znacznym modyfikacjom, co ma być odpowiedzią na potrzebę przyspieszenia procedowania wniosków o dofinansowanie i co ma wynikać z doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu.

Nowością będzie m.in. możliwośc złożenia wniosku o dofinansowanie za pomocą rządowej platformy gov.pl.

– Wielkimi krokami nadciąga start możliwości składania wniosków do nowej edycji programu Czyste Powietrze za pośrednictwem serwisu gov.pl – poinformował Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Elektroniczny formularz został przekazany wczoraj do testów wojewódzkim funduszom ochrony środowiska, sektorowi bankowemu i przedstawicielom alarmów smogowych.

NFOŚiGW wykorzystuje już elektroniczny kanał przyjmowania wniosków o dofinansowanie na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd, a wprowadzenie takiej formy aplikowania o środki z Funduszu przekłada się na sprawniejszą realizację tego programu.

Dwa tygodnie temu Piotr Woźny informował, że prace nad nową edycją programu Czyste Powietrze zostały zakończone i że termin uruchomienia naboru zostanie podany po Wielkanocy.

Zmiany zakładają m.in. uproszczenie dokumentacji, a także możliwość dołączania do wniosków oświadczeń zamiast zaświadczeń.

Wnioski o dofinansowanie mają być rozpatrywane przez wfośigw w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o dotację, a także w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Ponadto zmienione mają zostać warunki dofinansowania, które ma być udostępniane już wyłącznie w formie dotacji. Stosowane dotychczas w Czystym Powietrzu preferencyjne pożyczki, jako uzupełnienie dofinansowania w formie dotacji, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem i teraz NFOŚIGW ma się z nich wycofać.

Kredytami beneficjentów Czystego Powietrza mają natomiast wspierać banki.

Nowością ma być m.in. możliwość pozyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną, na którą w dotychczasowej wersji Czystego Powietrza można było uzyskać tylko preferencyjną pożyczkę.

Więcej o nowych zasadach finansowania w programie Czyste Powietrze w artykule: Nawet 37 tys. zł dotacji na pompę ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrudna sytuacja w Domach Pomocy Społecznej. Pomagają żołnierze
Następny artykułUczulenia, podrażnienia – co się dzieje z wodą w Świdniku?