A A+ A++

Szczególne uprawnienia dla właścicieli infrastruktury krytycznej w tarczy antykryzysowej 2.0.

16.04.2020r. 06:00


O wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. uprawnieniach dla właścicieli infrastruktury krytycznej, w tym między innymi dostawców energii elektrycznej, ciepła, ropy naftowej, paliw czy gazu – pisze “Rzeczpospolita”.


Dziennik zwraca uwagę na art.71 ust 13 uchwalonej przez Sejm i procedowanej w Senacie Ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Przepis ten mówi, że właściciel infrastruktury krytycznej, w tym miedzy innymi urządzeń służących do świadczenia usług dostawy energii elektrycznej, ciepła, ropy naftowej, paliw lub gazu lub jego upoważniony przedstawiciel, którego infrastruktura lub urządzenia są zlokalizowane na terenie nieruchomości należących do osób trzecich lub znajdujących się w posiadaniu osób trzecich, może w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego, wnioskować do właściwego miejscowo komendanta Policji o asystę funkcjonariuszy, w celu umożliwienia wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości, w tym do budynku, również z użyciem środków przełamujących istniejące zabezpieczenia, w celu przeprowadzenia czynności niezbędnych dla ciągłości świadczenia usług, w tym w zakresie prac budowlanych. Asysta tak ma być udzielana przez funkcjonariusza Policji niezwłocznie.

Uzyskanie asysty policji będzie udzielane pod warunkiem, że właściciel infrastruktury krytycznej przedstawi właściwemu miejscowo komendantowi Policji dowody potwierdzające odmowę przez właściciela, użytkownika lub zarządcę nieruchomości wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości.

Jak odnotowuje “Rz”, uchwalenie tego przepisu sprawi, że wstęp na działkę z infrastrukturą będzie łatwiejszy niż przedtem. Cytowany przez dziennik Piotr Zamroch, radca prawny specjalizujący się w tego typu problematyce zwraca uwagę, że obecnie w sytuacjach spornych wejście na działkę z przez energetyków, czy inne służby zarządzające infrastrukturą krytyczną wymaga uzyskania decyzji starosty albo prezydenta miasta, zezwalającej na czasowe zajęcie nieruchomości. Jak zaznacza, w stanie epidemii uzyskanie takich decyzji jest w zasadzie niewykonalne.

Jednak w ocenie Stefana Jacyny, adwokata oraz wspólnika w Kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy, rozwiązanie które zaproponowano w ustawie jest zbędne. – Jeżeli dochodzi do awarii, czyli stanu wyższej konieczności, to wchodzi się na posesję i ją usuwa. Nie są więc potrzebne dodatkowe uregulowania, które nie szanują prawa własności – mówi cytowany przez “Rz” adwokat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnna od eksperymentów
Następny artykułNowa ukraińska emigracja