Na podstawie rozmów z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi iraz analiz rozwiązań przyjmowanych w innych miastach Wrocław wypracował katalog najważniejszych działań pomocowych. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa i nie dającego się przewidzieć terminu jej zakończenia, miasto rezygnuje z realizacji wszystkich miejskich przedsięwzięć sportowych i kulturalnych do końca sierpnia. Kolejne decyzje będą podejmowane na przełomie kwietnia i maja.
Na program pomocowy prezydent Jacek Sutryk planuje do końca roku przeznaczyć 12 mln zł. – Nasz pakiet kierujemy głównie do osób i podmiotów, których funkcjonowanie jest ograniczone lub uniemożliwione przez epidemię. Co ważne, nie jest to katalog zamknięty i będzie modyfikowany wraz ze zmieniającą się sytuacją – zapowiada prezydent Wrocławia.
Szczegóły Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej:
1. NGO, które działają w lokalach gminnych, będą zwolnione z czynszów w okresie od 13 marca do końca stanu epidemii (zapłacą symboliczną złotówkę). Zwolnienie nie dotyczy tych organizacji, które mają te opłaty wliczone w dotacje miejskie.
2. Artyści, którzy wynajmują od miasta pracownie na działalność w dziedzinie kultury i sztuki, w okresie od 13 marca do końca stanu epidemii zapłacą symboliczny czynsz (1% obecnych opłat).
3. Kluby i organizacje sportowe, korzystające z miejskch hal i obiektów sportowych, zostają zwolnione z kosztów rezerwacyjnych i operacyjnych (za okres od 13 marca do końca epidemii)
4. Umowy z NGO, które nie mogą być realizowane z uwagi na epidemię, będą aneksowane/przedłużane. Tam, gdzie to tylko możliwe, na wniosek organizacji, miasto będzie przesuwać terminy, skracać czas realizacji i pomagać w modyfikowaniu zadań w granicach obowiązujących przepisów. Wystarczy złożyć wniosek w Wydziale Partycypacji Społecznej.
5. Miasto przystąpiło do Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej i będzie wspierać podmioty ekonomii społecznej. Miejskie jednostki będą realizowały część swoich zadań właśnie przy pomocy takich podmiotów. Planuje także pilotażowe działania, np. w budynku przy ul. Koreańskiej. Naszym celem jest włączanie osób bezrobotnych i wykluczonych w rynek pracy. Jeśli te działania przyniosą wymierne rezultaty, będziemy je rozszerzać na kolejne obszary.
6. Poszerzony zostanie pakiet stypendiów dla artystów w 2020 r. Zostanie ogłoszony dodatkowy konkurs i zwiększymy pulę w obecnie trwającym konkursie. Łączna suma zaplanowanych i nowych środków przeznaczonych na ten cel w tym roku to ok. 1,4 mln zł.
8. Po zakończeniu epidemii miasto chce zorganizować dwie wystawy. Jedną w BWA, drugą w Galerii Miejskiej. Obie poświęcone będą wrocławskim twórcom.
9. Po zniesieniu zakazów planowana jest organizacja festiwalu „Wrocław Non Stop”. Ma się on odbywać w możliwie wielu przestrzeniach miejskich. miasto chce, by w jego trakcie wykorzystany został potencjał wrocławskich artystów oraz żeby angażował przestrzenie osiedlowe – blisko mieszkańców.
10. Wrocławskie instytucje kultury przenoszą swoją aktywność do internetu, budują i poszerzają ofertę zajęć i usług on-line. Wydział Kultury monitoruje i analizuje sytuację we wrocławskich instytucjach. Jeśli będzie ona wymagała kolejnych interwencji, będzie wdrażać stosowne działania.
11. Miejska Biblioteka Publiczna będzie kupowała książki z wykorzystaniem lokalnych wydawnictw i hurtowni. Wspólnie z operatorem – Strefą Kultury Wrocław – przy wsparciu Wrocławskiego Domu Literatury zmodyfikowany zostanie Wrocławski Program Wydawniczy, tak, by poszerzyć grono jego odbiorców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS