A A+ A++

W tym okresie każdy przejaw przemocy możemy zgłaszać zdalnie: przez telefon, maila lub inne środki komunikacji on-line. Większość instytucji pomocowych jest dostępna całą dobę.

– Totalna izolacja to dramat przede wszystkim dla wielu dzieci, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Brak jakiejkolwiek możliwości samodzielnego opuszczenia miejsca zamieszkania praktycznie odcina je od możliwości pomocy – mówi Paula Włodarczyk, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Zgłoś przemoc – przydatne kontakty

W czasie pandemii szczególnie istotna jest czujność i odpowiedzialność osób, które wiedzą lub przypuszczają, że gdzieś może dochodzić do przemocy wrodzinie.

– Bądźmy czujni i reagujmy na sytuację dzieci, szczególnie teraz, gdy wiele rodzin jest odizolowanych. Obecnie dzieci nie chodzą do szkoły, nie uczęszczają do świetlic środowiskowych, co powoduje, że nie mają możliwości wyrwać się choć na chwilę z domu, w którym mogą doświadczać krzywdy. Dlatego dzisiaj, jak nigdy wcześniej, ważna jest rola świadków, osób, które obserwują, słyszą i widzą, że dzieciom może dziać się krzywda. Reagujmy – apeluje Paula Włodarczyk.

Przemoc w rodzinie możemy zgłaszać m.in. do następujących instytucji:

  • Policja – tel. alarmowy 112;
  • Telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu – 512 198 939 czynny całą dobę;
  • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – tel. 71/ 78 23 591, mail: [email protected]
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia – tel. 71/ 796 40 85, GG: 48973264, Skype: oik_wroclaw, mail: [email protected] – czynny całą dobę;
  • Fundacja NON LICET, Wrocław – Bezpłatne konsultacje dla rodziców i opiekunów – wsparcie w czasie epidemii – 572 108 352, mail: [email protected];
  • Punkt konsultacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych E-mail 2020 http://www.kampaniaprzemoc.pl/pomoc.php;
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” – infolinia 800 12 00 02 czynna całą dobę;
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – czynny całą dobę;
  • Fundacja Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu – tel. 511 506 216, mail: [email protected].

Pozostałe dane kontaktowe do instytucji i organizacji, w których można uzyskać wsparcie w sytuacji kryzysowej i zgłosić zdarzenia przemocy w rodzinie znajdziecie tutaj.

Plan bezpieczeństwa – krok po kroku

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Zrób listę telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy. Trzymaj tę listę przy sobie.
  • Zapisz numery telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy w swoim telefonie komórkowym.
  • W obecnej sytuacji związanej z pandemią, może się zdarzyć, że nie będziesz mógł/mogła swobodnie rozmawiać przez telefon. W takiej sytuacji możesz skontaktować się mailowo lub SMS-owo z organizacjami i służbami działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy.
  • Zrób listę placówek, w których możesz uzyskać pomoc.
  • O swojej sytuacji powiedz bliskim osobom, którym ufasz, rodzinie, sąsiadom itp. Ich pomoc jest bardzo ważna. Poproś ich, by w chwili zagrożenia Twojego bezpieczeństwa wzywali Policję.
  • W czasie pandemii może dojść do sytuacji, kiedy nie masz możliwości prosić o pomoc zaufanej osoby – powiedz wtedy o tym, że potrzebujesz pomocy osobie, która będzie mogła zawiadomić odpowiednie służby (np. sąsiad, którego znasz tylko z widzenia, listonosz, aptekarka, sprzedawczyni w sklepie, osoba sprzątająca klatkę schodową).
  • Ustal z sąsiadami, znajomymi specyficzny sygnał, dźwięk, który powiadomi ich, że potrzebujesz pomocy.
  • Przygotuj dokumenty (lub ich kopie) oraz najważniejsze rzeczy i trzymaj je w miejscu, z którego w razie potrzeby będziesz je mogła szybko zabrać. Przygotuj m.in.: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, pieniądze, karty płatnicze, telefon komórkowy, klucze do mieszkania, lekarstwa czy ubrania.
    Pamiętaj – za przemoc zawsze odpowiada sprawca. To nie jest Twoja wina – nie wstydź się prosić o pomoc.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIMGW: w nocy i rano przymrozki w prawie całej Polsce. Nawet do -8 st. C
Następny artykułŻycie Filipka kosztuje ponad milion złotych. Jego serce z każdym dniem umiera