A A+ A++

Drzwi zewnętrzne chroniące przed chłodem i hałasem

Producenci drzwi zewnętrznych muszą spełnić specjalne regulowane prawem wymagania, aby oferowane przez nich produkty były dopuszczone do obrotu. W Polsce dokumentem określającym te parametry jest norma PN-EN 14351-1+A2:2016-10 „Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Część 1: Okna i drzwi zewnętrzne”. Zgodnie z wytycznymi drzwi zewnętrzne muszą mieć odpowiednią termoizolacyjność określaną za pomocą współczynnika przenikania ciepła (im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła). Aktualnie jego wartość powinna wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m²·K), ale w przyszłości wymagania dotyczące termoizolacyjności mają wzrastać.

Od 30 grudnia 2020 r. współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych będzie wynosił maksymalnie 1,3 W/(m²·K). Solidne drzwi wykonane z trwałych materiałów i wypełnione wysokiej jakości termoizolacją zapobiegać będą stratom ciepła, co z kolei przekłada się na większy komfort, a jednocześnie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przenikaniu chłodu z zewnątrz dodatkowo zapobiegać będą podwójne, a nawet potrójne uszczelki. Ten element jest istotny również ze względu na izolację akustyczną – odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne zapewnią więc nie tylko ciepło w domu, ale też ograniczą dobiegający z ulicy hałas.

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne

Nowoczesne drzwi zewnętrzne chronią przed zimnem i hałasem, a dodatkowo stanowią skuteczną barierę dla złodziei. Modele antywłamaniowe mają wzmocnioną konstrukcję i stalową ramę, dzięki czemu niemożliwe jest ich przecięcie. Dla większej ochrony instaluje się w nich specjalne zamki ryglujące oraz bolce antywyważeniowe. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że takie drzwi zewnętrzne zapewniają domownikom pełne bezpieczeństwo i skutecznie uniemożliwiają dostanie się do budynku nieproszonym gościom podczas nieobecności właściciela.

Drewniane, metalowe czy z tworzywa – jakie drzwi zewnętrzne mamy do wyboru?

Producenci drzwi zewnętrznych oferują modele z różnych materiałów, a każdy z nich cechuje się nieco innymi parametrami. Drewniane są wytrzymałe i zapewniają wysoką izolację termiczną, trzeba jednak odpowiednio je zakonserwować, aby pod wpływem działania czynników atmosferycznych nie straciły na estetyce. Metalowe drzwi zewnętrzne wykonywane są z aluminium lub stali. Przestrzeń pomiędzy dwoma arkuszami blachy przymocowanej do ramy wypełnia się materiałami izolacyjnymi zapewniając tym samym ochronę domu przed utratą ciepła. Tego typu drzwi zewnętrzne są wytrzymałe i nie straszne im niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. W porównaniu do modelu drewnianego cechują się jednak nieco słabszą izolacją termiczną i akustyczną. Drzwi wykonywane z tworzywa sztucznego uszczelniane są pianką poliuretanową i wzmacniane za pomocą ocynkowanej stali i aluminium. Dobrze chronią przed chłodem i hałasem z zewnątrz, jednak w porównaniu do wymienionych wyżej modeli mają słabsze parametry antywłamaniowe.

Drzwi zewnętrzne dopasowane pod każdym względem

Obok odpowiednich parametrów izolacji termicznej i akustycznej oraz skutecznej ochrony przed złodziejami, podczas wybierania drzwi zewnętrznych warto wziąć pod uwagę także ich wygląd. Producenci oferują obecnie modele z różnych materiałów dostępne w wielu wzorach, bez problemu wybierzemy więc drzwi zewnętrzne pod względem designu pasujące do elewacji czy stylu, w jakim utrzymany jest cały budynek. Chociaż dla wielu osób istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję jest cena, podczas zakupów zdecydowanie lepiej jest kierować się wymienionymi wyżej parametrami.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChwile grozy
Następny artykułTrudności w zasypianiu – jak je pokonać?