A A+ A++

Zobacz wideo

Do Warszawy z Chin – największym samolotem świata – przywieziono wczoraj (14 kwietnia) maseczki, kombinezony i przyłbice dla służb medycznych. Problem polega na tym, że zarówno Holandia, jak i Finlandia stwierdziły wcześniej, że podobny sprzęt, który zamówiły i sprowadziły z Chin, nie nadaje się do użytku w szpitalach. Bo nie spełnia wszystkich wymaganych norm.

Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego wczoraj  w TOK FM “wyraził nadzieję”, że sprzęt będzie działał. – Zobaczymy. Jeśli będą jakieś sygnały, na pewno będą reakcje. Natomiast nie zakładajmy samych złych scenariuszy – przekonywał Jan Bondar i dodał, że to nie rolą GIS jest sprawdzać, czy sprzęt spełnia atesty, czy normy. 

W środę na pytania dotyczące jakości sprzętu z Chin odpowiadał premier Mateusz Morawiecki. – Wstępne badania wskazują, że są one zgodne z naszymi wymaganiami – odparł premier. I dodał:  Ostateczne potwierdzenie przyjdzie od Głównego Inspektora Sanitarnego.

Morawiecki wyjaśniał też, że ściąganie sprzętu medycznego z Dalekiego Wschodu jest koniecznością. –  Cały świat jest skazany na zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu w Chinach. W Polsce cały czas stwarzamy zdolności do produkcji tego sprzętu. Miesiąc temu poprosiliśmy polskich producentów i szwalnie, żeby przestawiły swoje linie technologiczne i moce produkcyjne na rodzimą produkcję. Jeśli chodzi o proste maseczki czy fartuchy, to już się to dzieje – przekonywał premier.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

Od czwartku (16 kwietnia) w życie ma wejść rozporządzenie, nakazuje zasłanianie nosa i usta w przestrzeni publicznej. Resort zdrowia wyjaśniał, że chodzi nie tylko o noszenie maseczek, a zasłaniać twarz można też np. szalikiem.  – Jutro przedstawimy szczegółowy plan dotyczący zarówno najbliższego tygodnia, jak i zarysujemy nasze propozycje dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższych kilka tygodni, mniej więcej do połowy maja – poinformował Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa, sklepy w galeriach handlowych – za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek – są zamknięte. W sklepach, na targach i na poczcie obowiązują ograniczenia liczby klientów. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich – w tym także dla osób powyżej 65. roku życia. 

Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolkowice zawieszają swój budżet obywatelski
Następny artykułSynapse Biomedical otrzymuje pozwolenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w zakresie nowego systemu wspomagającego odłączanie pacjentów od wentylatorów w trakcie pandemii COVID-19