Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę, że premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Dudy o powołanie Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
Wojciech Murdzek to działacz Porozumienia. Na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego ma zastąpić szefa swojego ugrupowania – Jarosława Gowina. Prezes zarządu krajowego partii zrezygnował z pełnienia funkcji wicepremiera i ministra po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość nie zgodziło się na poprawkę Porozumienia do kodeksu Wyborczego, która zakładała odsunięcie głosowania korespondencyjnego o 3 miesiące, co uniemożliwiałoby przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja. Należący do Porozumienia Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju.
W 2019 r. Murdzek został wybrany z listy PiS w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności.
Murdzek urodził się w 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 r., ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. – studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. – wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 był starostą Powiatu Świdnickiego, a od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Jako prezydent miasta ściśle współpracował z lokalnymi uczelniami.
W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. – Samorządowego Oskara – nagrodę im. Grzegorza Palki.
5 grudnia 2019 r. został powołany na sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zasiada w Radzie Sieci Badawczej Łukasiewicz.
W Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Antoni Dudek był pytany o to, jakie będzie największe wyzwanie dla nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Według politologa, największą trudnością może być poradzenie sobie z falą hejtu, jaka spłynie na działacza Porozumienia.
Od czasów “wczesnego Gomułki” jest to pierwszy minister nauki, który nie ma nawet stopnia doktora. W środowisku akademickim wybór tej osoby spotka się z wielką fala oburzenia i dezaprobaty. Współczuję nowemu panu ministrowi, bo wstąpił na obszar sobie nieznany. Boję się, że w świecie nauki jest kompletnym nowicjuszem i środowisko akademickie da mu to odczuć bardzo boleśnie – stwierdził Dudek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jarosław Gowin: Podaję się do dymisji
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS