Komisja Europejska przedstawiła strategię wyjścia z ograniczeń dla obywateli i funkcjonowania gospodarki wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Opisuje w niej kryteria, które powinny być spełnione, by znosić ograniczenia.
Strategię prezentują w Brukseli na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
14-stronicowy dokument nie wskazuje żadnej daty, bo podjęcie decyzji w sprawie rozluźniania restrykcji będzie decyzją państw członkowskich UE. Bruksela chce jednak, żeby odbywało się to w skoordynowany sposób, tak żeby uniknąć ewentualnych efektów ubocznych.
Główne kryteria, które proponuje KE w sprawie znoszenia ograniczeń odnoszą się do sytuacji epidemiologicznej oraz możliwości służby zdrowia. Aby można było mówić o łagodzeniu restrykcji rozprzestrzenianie się choroby powinno być znacznie zmniejszone przez dłuższy okres, a liczba wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii, dostępność pracowników medycznych oraz materiałów ochronnych powinna zapewnić poradzenie sobie ze wzrostem zachorowań.
Podczas konferencji Ursula von der Leyen zapowiedziała na 4 maja międzynarodową konferencję donatorów, by zebrać środki na badania nad nową szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jak mówiła, szczepionka daje największą szansę na pokonanie wirusa i dlatego spotkanie, które będzie miało formę telekonferencji ma się zająć kwestią finansowania badań nad nią.
Szefowa KE zapowiedziała także, że potrzebne będzie przygotowanie solidnego budżetu europejskiego na przyszły rok. Przyszły unijny budżet musi być europejską odpowiedzią na koronakryzys. Żeby to się udało, ten budżet musi być inny, całkowicie inny niż wcześniejsze unijne budżety – oświadczyła von der Leyen.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował z kolei, że na przyszłotygodniowym wideoszczycie unijni przywódcy będą chcieli wypracować strategiczną wizję przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027.
Na następnej Radzie Europejskiej będziemy chcieli przyjąć strategiczną wizję wieloletnich ram finansowych UE, tak abyśmy mogli później zwrócić się do Komisji Europejskiej o stworzenie pewnych propozycji, które wezmą pod uwagę obecny kryzys – powiedział Michel.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS