Zarząd woj. małopolskiego przedłużył prace nad Programem ochrony powietrza
14.04.2020r. 13:20
“Zmiana harmonogramu ma służyć m. in. lepszemu kontaktowi z mieszkańcami Małopolski, którzy ze względu na obecną sytuację mogą zgłaszać uwagi do programu tylko za pośrednictwem internetu” – wyjaśnił Urynowicz.
Przypomniał, że w w zeszły piątek zakończył się termin nadsyłania uwag indywidualnych, a gminy i powiaty mają czas na to do czwartku.
“Jednak dzięki przesunięciu ustawowego terminu uchwalenia programu przez Sejmik Województwa Małopolskiego z planowanego 15 czerwca na 30 września, na przełomie czerwca i lipca może odbyć się drugi etap konsultacji społecznych” – zapowiedział wicemarszałek.
Według niego ostateczna wersja programu, z uwzględnieniem zgłoszonych wówczas uwag, według nowego harmonogramu ma zostać przygotowana do połowy sierpnia. W nowej wersji POP uwzględniona będzie sytuacja społeczno-gospodarcza Małopolski związana ze skutkami epidemii koronawirusa.
Nowy Program ochrony powietrza, nad którym pracują władze Małopolski ma na celu osiągnięcie w 2023 r. poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych dopuszczalnych według norm polskich i unijnych. Wśród propozycji nowego POP są też m.in. przeznaczenie co najmniej 1 proc. dochodów własnych gminy na ochronę środowiska, w tym wymianę kotłów i instalacje OZE; zapewnienie przez każdą gminę kontroli w ciągu jednego dnia roboczego od zgłoszenia; możliwe prowadzenie kontroli przez straże gminne, pracowników urzędu lub we współpracy z policją.
W apelu sygnatariusze domagają się wprowadzenia przepisów, które zmobilizują gminy do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony powietrza.
Wśród postulatów do nowego programu znalazły się m.in.: pomoc mieszkańcom w wymianie “kopciuchów” poprzez utworzenie punktów obsługi beneficjentów Programu Czyste Powietrze w gminach, dostęp do szybkich i skutecznych kontroli interwencyjnych, wycofanie publicznych dotacji do montażu nowych kotłów węglowych oraz zakaz instalowania tego typu ogrzewania w nowych budynkach.
PAS chce także wprowadzenia zakazu używania kominków na terenie całego województwa w dni smogowe (w tych domach, gdzie kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania), a także wprowadzenia jasnych wskaźników, według których będą rozliczane gminy z realizacji Programu ochrony powietrza, w tym liczby wymienionych kotłów.
Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności – do końca 2026.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS