A A+ A++

Tajemnicze, magiczne rośliny to storczyki. Każdy, kto wszedł już w posiadanie tych kwiatów na zawsze ulegnie ich urokowi. Hodowca stara się zdobywać i uprawiać coraz bardziej dziwaczne i rzadkie gatunki storczyków, pomimo przejściowych niepowodzeń i strat.

Tajemnicze, magiczne rośliny to storczyki. Każdy, kto wszedł już w posiadanie tych kwiatów na zawsze ulegnie ich urokowi. Hodowca stara się zdobywać i uprawiać coraz bardziej dziwaczne i rzadkie gatunki storczyków, pomimo przejściowych niepowodzeń i strat.

Wiele osób zastanawia się, jak zapewnić odpowiednią pielęgnację storczykom i sprawić, by proces uprawy tych trudnych roślin był udany.

Jak sprawić sobie radość z oglądania harmonijnego rozwoju i kwitnienia storczyków?

Storczyki to trudna w uprawie roślina, najczęściej spotykanymi w domach gatunkami są: Falenopsis (ćmówka), Pafiopedilum (sabotek), Jęzatka, Cymbidium, Motylnik. Wszystkie wyróżniają się długim kwitnieniem i zdrowym wyglądem, wielu hodowców ma swoje sekrety w uprawie tych egzotycznych kwiatów. Uprawa storczyków obejmuje zapewnienie odpowiedniej gleby, oświetlenia, podlewania, wilgotności oraz nawozów i przesadzania.

Specjaliści uważają, że połowa sukcesu w organizacji właściwej pielęgnacji storczyków polega na tym, aby dowiedzieć się jak najwięcej o roślinie, jej warunkach życia w przyrodzie, które pozwalają dostosować je do warunków panujących w mieszkaniu. Konieczne jest zapewnienie specjalnego podłoża, którego głównym składnikiem jest kora do storczyków. Warunkami naturalnymi dla storczyków są lasy tropikalne, rośliny znajdujące się na drzewach odżywiają się dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu. Uprawiając rośliny w domu wskazane jest użycie kory do storczyków, jako gleby.Takie działanie zapewni kwiatom dostarczenie wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Doniczki do gleby dla storczyków

Głównym zadaniem podłoża i doniczki dla storczyka epifitowego jest utrzymanie rośliny w pozycji pionowej, utrzymanie minimalnej wilgotności wokół korzeni, a także łatwe przepuszczanie powietrza do korzeni. Właśnie, dlatego gleba storczykowatych zwykle nie zawiera w ogóle gleby ogrodowej. Gleba na epifity składa się z mieszanki kory do storczyków, włókien naturalnych, węgla, mchu, granulowanej gliny, grubego piasku z dodatkiem perlitu lub wermikulitu. Jako doniczki na storczyki odpowiednie są kosze, donice druciane i inne pojemniki, które mogą pomieścić podłoże w środku.

Korzyści, jakie zapewnia kora do storczyków

Gdy do doniczki zostanie zastosowana kora do storczyków gleba stanie się luźna, będzie przepuszczać powietrze i wodę. Ze względu na skład kory jest ona wartościowym nawozem. Dobrze wpływa na rozwój i wzrost storczyków, dzięki jej wykorzystaniu rośliny pięknie i długo kwitną. Kora składa się z tkanek roślinnych o różnej strukturze i pochodzeniu. Jest odpowiednia do zorganizowania pożywnego podłoża.

Do uprawy storczyków zalecana jest kora ze świerka i sosny. Natomiast kora z tui, cedru i cyprysu należy do rzadko wykorzystywanych ze względu na wolny rozkład. Specjaliści polecają również korę do storczyków pochodzącą z drzew liściastych, jednak jej pozyskanie jest dość problematyczne. Podczas samodzielnego przygotowywania kory należy dokładnie sprawdzać, jakość materiału, aby nie wprowadzić do doniczki szkodników, które zniszczą roślinę. W sklepach ogrodniczych można kupić gotową i bezpieczną korę do storczyków.

Oświetlenie przy uprawie storczyków

Oświetlenie jest głównym czynnikiem w pielęgnacji storczyków, które określa, czy storczyki zakwitną. Przy braku światła roślina nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych do normalnego cyklu wegetacyjnego, a przy zbyt dużej ilości światła roślina po prostu się wypala. Oznaką braku światła są ciemnozielone liście (zamiast jasnych, jasnozielonych lub czerwonawych u zdrowych roślin), oznaką jego nadmiaru jest zażółcenie liści i pojawienie się na nich brązowych lub suchych plam.

Podlewanie storczyków uprawianych w domu

Podlewanie jest ważnym czynnikiem dla prawidłowego i produktywnego wzrostu a także kwitnienia storczyków. Duża ilość storczyków naturalnie nie występuje w wodzie, dlatego ich korzenie nie lubią zalegania wody i ciągłej wilgotności a także działania na nich soli, które rozpuszczają się w wodzie. Każdy gatunek storczyków potrzebuje specjalnych warunków podlewania, np. Falenopsis cały czas preferuje lekko wilgotną glebę, a substraty takie jak np. Motylnik powinny wyschnąć między kolejnym podlewaniem.

Częstotliwość podlewania storczyków jest zależna od temperatury oraz suchości powietrza występującego w danym pomieszczeniu. A także od intensywności światła i wielkość doniczki. Trzeba wiedzieć, że storczyki lepiej zniosą przesuszenie niż zbyt obfite podlewanie. Storczyk zareaguje na brak wilgoci pomarszczonymi pseudobulwami i zwiędniętymi, pomarszczonymi liśćmi oraz przy nadmiernym podlewaniu pożółkłymi liśćmi, przyciemnionymi i zepsutymi korzeniami.

Zwiększone podlewanie jest wymagane w przypadku storczyków tylko w fazie aktywnego wzrostu, wyrzucania szypułek i kwitnienia. Prawidłowe podlewanie storczyka polega na umieszczeniu rośliny w doniczce w pojemniku z ciepłą wodą na 10-15 minut lub intensywnym nalewaniu ciepłej wody z prysznica, aby gleba była całkowicie mokra i woda wypływała z otworów drenażowych. W obu przypadkach po podlaniu roślina musi być trzymana na kratce, aby pozostała woda mogła całkowicie spłynąć, tylko wtedy można ponownie umieścić storczyk w ozdobnej doniczce.

Nawożenie storczyków

Do kwitnienia storczyki potrzebują regularnego (średnio raz na dwa tygodnie) i zrównoważonego nawożenia. Najlepiej jest kupić specjalny nawóz do storczyków i zastosować go w proporcji wskazanej na opakowaniu. Nie należy nawozić storczyków nawozami dla innych roślin, a także redukować nawozy w okresie spoczynku i w chłodnych porach roku.

Artykuł sponsorowany

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaskakujące informacje o Rajdzie Safari
Następny artykułMadonna straciła troje przyjaciół przez koronawirusa