A A+ A++

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Pałac w Starym Kisielinie otwarto w październiku 2018 r. Wcześniej przeszedł gruntowny remont, który kosztował ponad 5 mln zł. Większość pieniędzy dała Unia Europejska, ale dołożyły się też miasto, sołectwo (z funduszu integracyjnego, który powstał po połączeniu miasta i gminy) i Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Od 2014 r. budynek stał pusty, starosta chciał go sprzedać. Wcześniej przez wiele lat mieściło się w nim archiwum państwowe, które teraz znajduje się przy al. Wojska Polskiego, na tyłach kampusu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Po remoncie na parterze pałacu działają filie ZOK-u i biblioteki w Zawadzie, a na piętrze przedszkole, do którego uczęszcza ok. 100 dzieci. Wkrótce na parterze powstanie też dzienny dom seniora.

Historia pałacu jest związana z rodem von Stoschów. – W 1712 r. majątek w Starym Kisielinie nabył Balthasar baron von Stosch. Przedstawiciele tego rodu władali majątkiem aż do 1930 r., kiedy został on sprzedany i rozparcelowany. Pałac zawdzięcza swe powstanie Felixowi Georgowi hrabiemu von Stosch, który w latach 1896-1897 rozbudował dwór wzniesiony w 1838 r., przekształcając go w neorenesansową rezydencję. Był on jednocześnie ostatnim właścicielem majątku aż do 1930 r. – tłumaczy Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzka konserwator zabytków.

– Już na początku XIX w. w sąsiedztwie dworu założono niewielki park, który kilkadziesiąt lat później przekształcono w park pałacowy o charakterze krajobrazowym. Ważne miejsce zajmowała w nim kaplica grobowa z 1864 r., poświęcona pamięci Carla Ludwiga von Stosch. Niestety, nie zachowała się do dziś – wyjaśnia konserwator zabytków.

Przypałacowy park też wyremontowano. Zasadzono w nim blisko tysiąc nowych roślin, m.in. hortensje i rododendrony. Zachował się starodrzew, m.in. buki, dęby, klony, jesiony, lipy. W parku rosną też przedwojenne świerki, cisy czy daglezje.

Na zdjęciach w galerii możecie obejrzeć, jak wyglądają pałac i park w zielonogórskim Starym Kisielinie.

CZYTAJ TAKŻE: Chcą wyrzucić panią Darię. Kierowniczkę z konkursu ma zastąpić kabareciarz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRopa nadal traci, OPEC+ nie zmieniło trendu
Następny artykułMycie (auta) i picie (piwa)