Pawła Bilskiego nie trzeba specjalnie przedstawiać w Częstochowie. Jest prezesem Fundacji “Oczami Brata” wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To właśnie za jej sprawą przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie pojawiła się Klubokawiarnia Alternatywa 21, jedno z pierwszych takich miejsc w kraju, w którym zatrudnienie znaleźli niepełnosprawni.
Fundacja prowadzi placówki wsparcia dziennego, warsztat terapii zajęciowej, mieszkania wspomagane-treningowe, od lat zabiega też o powstanie Domu “Oczami Brata”, w którym zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych działań jest jednak Teatr Oczami Brata, który działa w Częstochowie od 2014 r. Bilski wymyślił go jeszcze jako uczeń Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego. Dziś marzenia kontynuuje jako uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Aktorzy z niepełnosprawnością opowiadają o swoim świecie i uczuciach
Właśnie w Olsztynie, wraz z koleżanką ze Szkoły Aktorskiej Agatą Pośnik, stworzył i wyreżyserował spektakl zatytułowany „Intymnie”. Premiera odbyła się 15 listopada 2019 r. na Scenie u Sewruka wspomnianego Teatru im. Jaracza. Spektakl zrealizowany został w ramach warsztatów teatralnych współfinansowanych dzięki stypendium w dziedzinie teatru przyznanemu przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Za produkcję odpowiada Fundacja “Oczami Brata”, współpracowały olsztyński teatr i Stowarzyszenie “Strzał w 10”.
Spektakl ‘Intymnie’ (Archiwum Fundacji Oczami Brata)
– Intymność kojarzy się nam z higieną, bliskością, zażyłością i miłością, czyli ze sferami bardzo osobistymi. Intymność można wyrazić przez kontakt wzrokowy, mimikę, dotyk, rozmowę, gest, tembr głosu. Aby doszło do intymnego zbliżenia, potrzeba wzajemnego szacunku i akceptacji oraz otwartości i autentyczności. Aktorzy z niepełnosprawnością w spektaklu wychodzą nam na spotkanie. Chcą podzielić się sobą, swoim życiem. W intymnej atmosferze opowiedzą o swoim świecie, uczuciach, zainteresowaniach, tym, jacy są i jak chcą być odbierani nie tylko w chwili intymnego spotkania aktora z widzem, ale po prostu na co dzień – czytamy w opisie „Intymnie”.
W przedstawieniu (można je zobaczyć TUTAJ) zagrali: Kamil Kowalski, Patrycja Jaryńska, Kaja Jasińska, Magdalena Tomporowska, Adam Mażulewicz, Bartosz Luto, Marta Gudojć, Michał Kędzierski, Jan Stacewicz i Renata Lawrenc. Za oświetlenie odpowiadał Roman Bartyś, a za nagłośnienie Rafał Malinowski. Inspicjentką była Agata Żuczkowska.
Na pierwszej nagrodzie się nie skończyło
Spektakl “Intymnie” został doceniony podczas Festiwalu – Konkursu Szkół Teatralnych w Kemerowie, który odbył się w marcu tego roku. Bilski i Pośnik uhonorowani zostali pierwszą nagrodą w kategorii reżyseria teatru z udziałem osób z niepełnosprawnością. Jury festiwalu w różnych kategoriach oceniło prace blisko 350 uczestników (niemal połowa została przedstawiona zdalnie).
Warto dodać, że Paweł Bilski, Agata Pośnik i inni uczniowie Szkoły Aktorskiej (Bartosz Bednarczyk, Maciej Kotlarz, Ola Tokarczyk, Natalia Krystowska, Antonina Cydzik) otrzymali również drugie miejsce w kategorii najlepszy zespół piosenki aktorskiej za spektakl w reżyserii Olgi Borys z akompaniamentem Marcina Kucharzewskiego.
Spektakl ‘Intymnie’ (Archiwum Fundacji Oczami Brata)
Zostając przy rosyjskim festiwalu, należy dodać, że również w ubiegłym roku Paweł Bilski został tam doceniony. Wówczas został laureatem drugiej nagrody za spektakl „I było to dobre” w kategorii reżyseria teatru z udziałem osób niepełnosprawnych. Inspiracją do powstania sztuki Teatru Oczami Brata była belgijska tragikomedia filmowa „Ósmy dzień” (o tamtym sukcesie pisaliśmy TUTAJ).
ZOBACZ TEŻ: Choć “Królowej Śniegu” nie zobaczymy teraz w częstochowskim teatrze, możemy posłuchać jej w domu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS