Budowanie babek z piasku lub zwykłe przesypywanie do wiaderka – piaskownica daje wiele możliwości zabawy dla dzieci, a także uczy kreatywności. To idealna rozrywka dla najmłodszych. Niestety w dzisiejszych czasach w miastach jest ich coraz mniej, a nie każdy ma swój własny ogród. W takiej sytuacji, piaskownica na balkon to świetny pomysł – na pewno spodoba się zarówno dziecku, jak i Tobie!
Piaskownica na balkon – zalety
Nie musisz mieć wcale dużego balkonu, aby zapewnić swojemu dziecku rozrywkę w postaci piaskownicy. W sklepach znaleźć można czasem nawet bardzo małe, plastikowe formy, które sprawdzą się prawie u każdego. Czasem wystarczy nawet duża miska! Piaskownica na balkon to świetna alternatywa do miejskiej. Może to być szczególnie cenne nie tylko, dlatego, że jest ich coraz mniej na placach zabaw, ale również ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dziecka. W końcu nigdy nie masz pewności czy piasek w ogólnodostępnej piaskownicy jest czysty, np. bez odchodów kotów, lub czy nie ma w nim np. szkła. W dodatku dajesz rozrywkę dziecku bez wychodzenia z domu – może to być szczególnie ważne gdy z jakiś powodów wyjście na zewnątrz nie jest możliwe. Poza tym w tym czasie możesz zająć się swoimi obowiązkami domowymi (jeśli wiesz że na balkonie jest zupełnie bezpiecznie).
piaskownica fot. shutterstock
Piaskownica na balkonie – o czym trzeba wiedzieć?
Zanim kupisz piaskownicę dobrze przyjrzyj się swojemu balkonowi. Dobrze jest zmierzyć podłogę i zastanowić się na jaką piaskownicę można się zdecydować. Wtedy możesz przejrzeć ofertę sklepów internetowych lub po prostu pojechać do wybranego marketu. Ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do zabawy. Piaskownica na balkon to dobra rozrywka tylko wiosną i latem, więc istotna jest tutaj ochrona przed promieniami słonecznymi. Jeśli jest to strona południowa lub wschodnia to trzeba pamiętać, żeby postarać się zacienienie miejsca do zabawy. Można to zrobić np. za pomocą małej parasolki przeciwsłonecznej lub – jeśli balkon jest zabudowany – za pomocą rolet w oknach. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dziecka. Jeśli nie masz okien na balkonie, tylko zwykłą barierkę, to koniecznie musisz nadzorować zabawę w piaskownicy. Innym wyjściem jest zabudowanie większej ilości przestrzeni nad barierką. Dobrze jest również gdy piaskownica na balkonie nie stoi tuż przy barierce, aby nie można było np. wejść na pokrywę. Takie posunięcie jest też zabezpieczeniem przed ewentualnym wysypywaniem piasku przez balkon lub wyrzucaniem zabawek.
Dla niektórych wadą piaskownicy na balkon może być to, że piasek może niestety nieść się do domu. Jednak to raczej mały minus, a radość dziecka z tej rozrywki na pewno będzie ogromna!
piaskownica na balkon fot. shutterstock
Piaskownice na balkon – gdzie kupić?
Plastikowe piaskownice o różnych kształtach są dostępne powszechnie w internecie oraz w marketach budowlanych. Bardzo popularne są takie, które mają pokrywę. Piaskownica na balkon zamykana to najlepszy wybór, bo chroni przed deszczem lub zwierzętami domowymi. Takie formy są w bardzo różnych cenach, ale można je kupić nawet za mniej niż 100 zł. Przykładem jest piaskownica na balkon Leroy Merlin o wymiarach 176x88x21 w formie muszelki, która będzie idealna dla dzieci w wieku 2 – 5 lat. Będą do niej w stanie wejść i siedzieć w piasku, ale niektórym może nawet wystarczyć pozostanie na zewnątrz, obok piaskownicy. Jeszcze mniejszą piaskownicę można znaleźć też w znanym sklepie dla dzieci – piaskownica na balkon Smyk w kształcie serca ma wymiary 90x79x21 cm. Czasem dzieciom do szczęścia wystarczy jednak zwykła miska z piaskiem!
Zastanawiasz się, skąd wziąć piasek do piaskownicy dla dzieci na balkon? Worki ze specjalnym piaskiem znajdziesz w sklepach internetowych, ale także w marketach budowlanych. Mają zwykle pojemność 15 kg lub 20 kg, czyli właśnie tyle ile potrzeba do wspomnianej wyżej piaskownicy o wymiarach 176x88x21. Piasek jest czysty, o jasnej barwie i powinien mieć atest higieniczny. Cena za worek to ok. 11 zł. Piasek powinno się wymieniać chociaż raz na miesiąc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS