A A+ A++

Chodzi o rozporządzenie ws. zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Obowiązująca regulacja, wydana w 2002 roku określa m.in. rodzaje zdarzeń dotyczących funkcjonariusza, o których – ze względu na ich wpływ na służbę – obowiązany jest poinformować swojego przełożonego. Rozporządzenie określa również sposób postępowania w tych przypadkach oraz okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w służbie i sposób jej usprawiedliwiania. Reguluje również zwolnienia od zajęć służbowych, warunki udzielania zwolnień, a także okresy, na które zwolnienia mogą być udzielone.

Jednak – jak napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia – sytuacja związana z wydaniem rozporządzeń dotyczących wprowadzenia stanu epidemii oraz w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z tym stanem, spowodowała konieczność zmiany przepisów dotyczących strażników granicznych.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości 2020 z komentarzem do zmian

W projekcie nowelizacji zaproponowano przepis, zgodnie z którym przełożony, właściwy w sprawach osobowych podczas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, może z urzędu zwolnić od zajęć służbowych funkcjonariusza, który wykonując zadania służbowe mógł być narażony na zakażenie chorobą szczególnie niebezpieczną lub wysoko zakaźną.

W projekcie zaznaczono, że okres zwolnienia z wykonywania zajęć służbowy będzie okresem niezbędnym do stwierdzenia braku zakażenia, potwierdzenia zakażenia lub poddania funkcjonariusza obowiązkom określonym w art. 34 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, m.in. obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu.

Zobacz również:

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, ani przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii, ani przepisy rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku wystąpieniem stanu epidemii nie zakładają odbywania przez funkcjonariuszy SG kwarantanny.

“Zaproponowana nowelizacja w rozporządzeniu daje przełożonym właściwym w sprawach osobowych instrument do odsunięcia funkcjonariusza od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w toku służby mógł być narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2” – napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że takie uprawnienie przełożonego ma także na celu odizolowanie funkcjonariusza, który mógł zostać zakażony od innych funkcjonariuszy, z którymi miałby pełnić służbę.

Projekt dotyczy zarówno funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w kraju, jak i tych, którzy powracają ze służby poza Polską i wiąże się potrzebą spełnienia wymogu usprawiedliwienia nieobecności w służbie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaka to wóda? Czyli rekolekcje przez Internet [ Społeczeństwo ]
Następny artykułIle dziennie wykonuje się testów w Lubuskiem?