– Nie mamy wątpliwości, że niektórzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego zdecydowaliśmy, że trzeba jak najprędzej wprowadzić program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa straciły klientów, zlecenia, przychody i dochody albo zostały zmuszone do zawieszenia działalności – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.
Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu. Burmistrz zaznacza jednak, że samorząd może korzystać tylko z tych instrumentów prawnych, które daje mu specustawa. – Rozmawiamy z przedsiębiorcami o tym, co dla nich jest najważniejsze, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki – zapowiada.
Co już oferuje przedsiębiorcom słubicka „tarcza antykryzysowa”?
Obniżone czynsze, odroczone płatności
Słubicka „tarcza” stwarza możliwość stosowania ulg dla najemców gminnych lokali użytkowych oraz dzierżawców gminnych terenów. Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do Zakładu Administrowania Mieniem Komunalnym lub urzędu miejskiego z wnioskiem o obniżkę za dany okres.
– W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni całkowicie zamknąć lokale – wyjaśnia burmistrz. Początkowo obniżka będzie dotyczyć kwietnia, ale możliwe jest też jej przedłużenie.
CZYTAJ TAKŻE: Gorzowianie #RazemwKryzysie
Jeżeli przedsiębiorca całkowicie zaprzestał działalności, którą prowadził na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy mu czynsz o 90 proc. O obniżkę czynszu mogą się też starać przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność.
Gmina daje również możliwość odroczenia spłaty lub rozłożenia na raty całości lub części należności za drugi kwartał 2020 r., maksymalnie do 30 września 2020 r. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.
Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe
Słubicka „tarcza” ma też pomóc podmiotom, które są zobowiązane do zapłaty w drugim kwartale 2020 r. podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych. Dzięki temu te firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w Słubicach, mogą liczyć na odroczenie swoich płatności lub rozłożenie ich na raty maksymalnie do 30 września 2020 r.
Żeby uzyskać tę pomoc, trzeba wystąpić z wnioskiem do gminy i wraz z odpowiednimi załącznikami dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Możliwości jest kilka. Wniosek można przesłać pocztą, wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy urzędzie miejskim lub przesłać drogą elektroniczną przez ePUAP (najprościej skorzystać z adresu: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne), a także pisząc na adres e-mail: [email protected].
Pismo złożone elektroniczne musi być podpisane profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Na stronie www.slubice.pl w zakładce „Załatw sprawę – Wydział Podatków i Opłat Lokalnych” znajdują się wszelkie niezbędne informacje i formularze.
Mniej za odpady komunalne
Koronawirus już zmusił niektóre firmy do zaprzestania działalności, dlatego warto pomyśleć o obniżeniu kosztów za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przedsiębiorców, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, zachęcamy do korekty wcześniej złożonej deklaracji. Dokument należy dostarczyć do urzędu miejskiego, a korekta może obejmować okres od 1 kwietnia 2020 r. do czasu wznowienia działalności.
Co z najemcami ogródków gastronomicznych?
Słubice oferują pomoc przy rozwiązaniu umów o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródków gastronomicznych i parkingi. – Gmina jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości i możemy wesprzeć jedynie najemców gminnych lokali użytkowych. Dlatego apelujemy do spółek skarbu państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys – mówi burmistrz Olejniczak. Również gminne spółki przygotowały już pakiety rozwiązań dla przedsiębiorców. – Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla tych, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im zachowanie firm, a pracownikom – zatrudnienie. To leży w interesie nas wszystkich. Czasy wymagają ludzkiej solidarności i wierzę, że ją sobie okażemy – podsumowuje Mariusz Olejniczak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS