A A+ A++

Dziś mija 10. rocznica katastrofy Smoleńskiej. Pamiętajmy o Stanisławie Zającu
10 kwietnia 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

Dziś mija 10.rocznica katastrofy Smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Zginął  prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią.  Na pokładzie byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, duchowni,  dowódcy głównych sił zbrojnych,  przedstawiciele Rodzin Katyńskich, załoga samolotu oraz funkcjonariusze BOR.

W Smoleńsku zginął senator Stanisław Zając z Jasła. Był politykiem bijącym wówczas rekordy popularności. O jego wynikach wyborczych wielu mogło tylko pomarzyć. Być w pierwszej kolejności CZŁOWIEKIEM, a dopiero później POLITYKIEM.  Słuchał ludzi, pomagał innym – nie wdawał się w  plityczne, nikomu nie potrzebne “pyskówki”. Był politykiem, który nigdy publicznie nie wypowiadał słów nienawiści.

Jasło: Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Stannisława Zająca – zdj. arch. 

Stanisław Zając w latach 70. był sędzią, a następie został adwokatem.  Zrezygnował z sędziowskiego prestiżu, żeby zostać adwokatem. Po wprowadzeniu stanu wojennego na salach sądowych bronił opozycjonistów, w tym znanego działacza opzycyjnego z Jasła Antoniego Pikula. 

Stanisław Zając cenił i szanował wszystkich bez względu na status materialny i społeczny. Prowadził stonowane dyskusje  ze wszystkimi, niezależnie od poglądów politycznych.

Jasło: Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Stannisława Zająca – zdj. arch. 

Stanisław Zając umiał i walczył o interesy mieszkańców Podkarpacia, a w szczególności mieszkańców powiatu jasielskiego. 

Stanisław Zając był patriotą. Jego postępowanie ukształtowane było autentyczną i żywą wiarą. 

Stanisław Zając był  poseł I, III, V i VI kadencji Sejmu, senatorem VII kadencji Senatu, Wicemarszałkiem Sejmu RP III kadencji.

Jasło: Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Stannisława Zająca – zdj. arch. 

Urodził się l maja 1949 r. w Święcanach, gmina Skołyszyn. W 1956 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Święcanach, a po jej ukończeniu w 1963 roku  rozpoczął naukę Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu.

Stanisław Zając studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ukończył w 1971 roku. Następnie pracował  w Sądzie Powiatowym w Jaśle jako asesor,  a w  sierpniu 1975 roku otrzymał nominację sędziowską.

W styczniu 1977 roku rozpoczął aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie, którą ukończył zdaniem egzaminu adwokackiego.  Od 1993 roku pracował jako adwokat w prywatnej kancelarii adwokackiej.

Został wybrany posłem Sejmu I kadencji w okręgu wyborczym krośnieńsko – przemyskim z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. 

W wyborach do Sejmu II kadencji wśród 102 kandydatów na posłów w województwie krośnieńskim uzyskał najwyższy wynik. 

W latach 2000 – 2002 był Prezesem Zarządu Głównego tej partii. Pełnił również funkcję prezesa zarządu Regionu Podkarpackiego ZChN.

 W wyborach parlamentarnych 21 września 1997 r. został wybrany posłem (uzyskując jeden z najlepszych wyników). Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu RP III kadencji 20 października 1997 r. powierzono mu funkcję wicemarszałka Sejmu, którą pełnił przez całą kadencję. 

W 2005 r. został wybrany doSejmu RP V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. 

Po skróceniu kadencji Sejmu w roku 2007 ponownie kandydował z listy PiS, uzyskując mandat poselski.

 W czerwcu 2008 roku Stanisłąw  Zając wybrany został senatorem VII kadencji Senatu RP w okręgu krośnieńsko – przemyskim. 

Stanisław Zając od 2006 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, wybrany w skład Komitetu Politycznego i Rady Politycznej tej partii. Od chwili wyboru na senatora pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS i jednocześnie funkcję przewodniczącego Klubu w Senacie RP.

 Pogrzeb ŚP. Stanisława Zająca odbył się w dniu 25 kwietnia 2010 roku w Jaśle.

Red. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Ruda Śląska: Metropolia przekaże pieniądze na sprzęt dla rudzkiego szpitala
Następny artykułWielkanoc 2020. Inna i zawsze ta sama