Za ile można kupić energię odnawialną w umowach PPA?
09.04.2020r. 16:09
Najtańsza energia z farm wiatrowych jest kontraktowana na północy Europy. Sprzyjają temu warunki wiatrowe oraz długoterminowe zapotrzebowanie na zieloną energię ze strony skandynawskich firm. Okazuje się, że oprócz ekologicznego aspektu kontraktacja energii odnawialnej pozwala zabezpieczyć im na wiele lat zakupy energii po bardzo konkurencyjnych cenach.
Zapewniają ją coraz tańsze inwestycje wiatrowe. W Skandynawii normą jest już budowa farm wiatrowych składających się z najnowocześniejszych turbin o jednostkowej mocy przekraczającej nawet 5 MW. Zastosowanie takich urządzeń pozwala obniżyć koszty produkcji energii.
Według Bloomberg New Energy Finance najtańsze ceny energii uwzględniane w umowach PPA na energię wiatrową w Szwecji to poziom nawet około 30,5 EUR/MWh, czyli o ponad 8 EUR/MWh poniżej średniej ceny hurtowej energii w Szwecji w ostatnim kwartale ub.r.
Z kolei najtańsza energia z fotowoltaiki może być kontraktowana na południu Europy. Analitycy Bloomberg New Energy Finance odnotowują najniższą cenę zawartą w umowie PPA podpisanej w Hiszpanii na poziomie 35,3 EUR/MWh, czyli o niemal 5 EUR/MWh niższym od średniej ceny energii na Półwyspie Iberyjskim w czwartym kwartale 2019 r.
Analityk BNEF Helen Dewhurst zauważa, że ceny energii odnawialnej mogą znacząco się różnić w zależności od rynku. Różnica miedzy Szwecją i Wielką Brytanią jeśli chodzi o umowy PPA na energię wiatrową to nawet ponad 30 EUR/MWh.
Najwyższa cena energii z wiatru w umowie PPA zawartej na Wyspach, która odnotowuje BNEF, wynosi 49,7 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena za energię z fotowoltaiki to 52,3 EUR/MWh.
Różnice w cenach energii z fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych mogą wynikać nie tylko z różnych warunków pogodowych, ale też takich czynników jak koszt kapitału.
Autorzy opublikowanej w ubiegłym roku analizy pt. “Impact of weighted average cost of capital, capital expenditure, and other parameters on future utility-scale PV levelised cost of electricity” informowali, że najniższy koszt energii z naziemnych farm fotowoltaicznych w ujęciu LCOE w Europie jest osiągalny dla inwestycji realizowanych na południu Hiszpanii, w regionie Malagi, gdzie energię z farm PV można już wytwarzać przeciętnie za 24 EUR/MWh, natomiast na wysokości Helsinek w Finlandii i tak osiągany może być atrakcyjny koszt rzędu 42 EUR/MWh (do analiz przyjęto średni koszt kapitału w ujęciu WACC na poziomie 7 proc.).
Bloomberg wylicza, że na wysokość ceny w umowach PPA wpływają przede wszystkim trzy czynniki: moc instalacji, długość kontraktu oraz jego struktura.
Bazując na zebranych informacjach, BNEF wyciąga pewne prawidłowości, takie jak różnica cen w kontraktach na energię “w podstawie” oraz bez warunku dostaw określonego poziomu energii w całym zakontraktowanym okresie. Średnio ceny mają być o 1,5-3,5 EUR/MWh wyższe za energię w kontraktach typu “baseload”.
Kolejna zależność, na którą zwraca uwagę BNEF, występuje między ceną a długością kontraktu. Standardowo odbiorcy zawierający umowy na dłuższe okresy 15-20 lat – w porównaniu do krótszych umów na 10-15 lat – mogą liczyć na cenę niższą przeciętnie o 1,5-2,5 EUR/MWh.
Bloomberg podkreśla nadal znacznie mniejszą aktywność europejskiego rynku odnawialnych źródeł energii w zakresie podpisywanych umów PPA – w porównaniu do rynku amerykańskiego. Zawarte dotąd na Starym Kontynencie umowy PPA obejmują dostawy energii ze źródeł o mocy niemal 10 GW, natomiast w USA jest to już ponad 40 GW.
Według szacunków WindEurope, w ubiegłym roku w Europie zawarto 44 komeryjne umowy PPA, co stanowi około 44 proc. dotychczas zawartych umów na Starym Kontynencie.
Największa była umowa na energię ze źródeł OZE o mocy 793 MW zakontraktowaną przez Google. Amerykański koncern jest drugim największym odbiorcą enegii z europejskich źródeł OZE. Zakontraktował dotąd energię z 1,52 GW. Liderem jest norweski producent aluminium Norsk Hydro, który zakontraktował do tej pory energię ze źródeł o mocy 1,77 GW.
Na kolejnych miejscach są: producent aluminium Alcoa (977 MW), Amazon (576 MW), holenderski operator kolejowy Vivens (449 MW), Facebook (444 MW) oraz Microsoft (307 MW).
Najwięcej energii ze źródeł OZE w Europie – po ponad 2 GW – zakontraktowano do tej pory w Norwegii i Szwecji.
W 2018 roku w Norwegii zawarto najdłuższą jak dotychczas prywatną umowę PPA na energię odnawialną. Norsk Hydro zakontraktował odbiór energii ze szwedzkiej farmy wiatrowej o mocy 235 MW aż na 29 lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS