A A+ A++

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą wyjątkowe, ale w zupełnie innym sensie niż jeszcze kilka tygodni temu sobie wyobrażaliśmy. Takich świąt nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy Siemianowic Śląskich. Nie będzie spotkań i zjazdów rodzinnych ani też żadnych świątecznych wyjazdów. Nie będzie można pójść do kościoła, aby tam uczestniczyć w liturgii Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego, czy choćby tylko poświęcić „święconkę”. Do wielkanocnego śniadania zasiądziemy wyłącznie z domownikami, a w lany poniedziałek nie zobaczymy na ulicach miasta dzieci z sikawkami.

Wszystkie te ograniczenia nie powinny jednak nam przeszkodzić, aby ten szczególny czas, będący przecież symbolem odradzania się i powrotu do życia, przeżyć jak najbardziej rodzinnie, odświętnie i radośnie. Jak to zrobić w obliczu zagrożenia koronawirusem? Oto kilka ważnych wskazówek.

1. Zanim zaczniemy świętować – zakupy, porządki i przygotowania

Nawet w tak nietypowych okolicznościach do świąt musimy się przygotować – robimy więc porządki i zakupy. Ale trzeba je zorganizować inaczej niż zwykle. Przede wszystkim zrobienie zakupów jest dużo trudniejsze i bardziej uciążliwe, ponieważ markety i hipermarkety funkcjonują w oparciu o zmienione godziny otwarcia oraz zasady dokonywania zakupów (liczba osób kupujących jednocześnie w sklepie jest dwu- lub trzykrotnością liczby kas), a ludzie stojący przy kasach i w oczekiwaniu na wejście do sklepu powinni zachować bezpieczną odległość (przynajmniej 2 metry). W godzinach 10:00–12:00 zakupy we wszystkich sklepach (z wyjątkiem aptek i stacji benzynowych) mogą robić tylko seniorzy powyżej 65. roku życia. Podczas kupowania należy korzystać z jednorazowych rękawiczek, które w większości marketów są dostępne przy wejściu. Aby skrócić czas robienia zakupów, warto się do nich odpowiednio przygotować: sporządzić listę produktów i pakować je do własnego koszyka lub torby na zakupy, unikając korzystania ze sklepowych wózków lub koszy. Do płacenia najlepiej jest użyć karty bankomatowej lub skorzystać np. z usługi Google Pay, Apple Pay czy BLIK na smartfonie (do kwoty 100 zł można zapłacić zbliżeniowo, co nie wymaga dotykania przycisków terminala płatniczego). Płacenie gotówką zwiększa ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii. Po wyjściu ze sklepu najlepiej od razu zdjąć jednorazowe rękawiczki i odkazić ręce (w wielu sklepach zamontowano odpowiednie dozowniki). Na zakupy najlepiej udać się pieszo lub samochodem i nie korzystać z transportu miejskiego.

Najbardziej higieniczne i bezpieczne są zakupy online. W internecie jest wiele sklepów, które oferują dostawę zakupionych produktów do domu klienta. Można tam także kupować telefonicznie.

W zakupach, zwłaszcza seniorom, którzy z racji wieku i chorób stanowią grupę największego ryzyka, pomagają wolontariusze z siemianowickich organizacji pozarządowych, jak np. Pogotowie Zakupowe Piastuna .

Nie musimy sami przygotowywać wszystkich świątecznych potraw. W naszym mieście, z inicjatywy prezydenta Rafała Piecha, od 20 marca br. ruszyła akcja „Siemianowice na telefon” , w ramach której można np. zamówić gotowe dania w siemianowickich restauracjach, barach i innych punktach gastronomicznych, które w czasie epidemii pozostają zamknięte dla klientów, ale oferują za pośrednictwem telefonu lub internetu usługi cateringowe, przygotowując posiłki i dowożąc je pod wskazany adres. Do akcji przyłączyli się również przedsiębiorcy z innych branż, oferując np. dostarczanie butli gazowych do domu i firmy czy zdalne wsparcie informatyczne. Dzięki tej akcji sami możemy trochę odpocząć od gotowania, ale przede wszystkim wesprzeć naszych lokalnych przedsiębiorców w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa.

Przy okazji świąt zwykliśmy robić też porządki na cmentarzach. W tym roku musimy niestety z tego zrezygnować, bowiem w trosce o nasze bezpieczeństwo, ze względu na dużą liczbę osób gromadzących się na cmentarzach, ich zarządcy – po konsultacji z Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji i Strażą Miejską – zdecydowali o wprowadzeniu od 10 kwietnia do odwołania zakazu wstępu na siemianowickie nekropolie. Jedynym wyjątkiem jest pogrzeb. Podobne decyzje zostały podjęte przez zarządy cmentarzy w innych polskich miastach. Dla wielu osób będzie to z pewnością bardzo ciężka próba, jednak w duchu odpowiedzialności za życie i zdrowie nas wszystkich powinniśmy tę decyzję uszanować i w tym wielkanocnym czasie objąć naszych bliskich zmarłych szczególną pamięcią i modlitwą.

2. Świętowanie w domu

Nawet jeśli tegoroczne święta będziemy zmuszeni przeżywać w wąskim gronie domowników, bez możliwości odwiedzania krewnych i przyjaciół, to dzięki dobrodziejstwu Internetu i telefonów będziemy się mogli z nimi spotkać w sposób „wirtualny”. Służą temu różnego rodzaju komunikatory, jak np.: Skype, WhatsApp, Messenger, Zoom, Google Duo czy FaceTime. W taki sposób można nie tylko się widzieć i słyszeć, ale nawet bawić, grając w różne gry, rozwiązując zagadki i quizy. I to zarówno w gronie młodych, ale także seniorów, którzy coraz częściej i coraz sprawniej posługują się smartfonami, tabletami czy komputerami. Takie wirtualne spotkania mogą więc być i dla młodych, i dla starszych wielką frajdą.

3. Świętowanie duchowe

W tym roku będą też znacznie utrudnione religijne obchody Świąt Wielkiej Nocy. W związku z ograniczeniem liczby osób przebywających jednocześnie w kościele do pięciu, większość wiernych będzie musiała ograniczyć się do udziału we mszach i nabożeństwach za pośrednictwem internetu i telewizji. Siemianowickie parafie będą transmitować msze święte i nabożeństwa w internecie. Oprócz tego będą też transmisje w telewizji i w radiu. Będzie można – jak co roku – wziąć udział w piątkowej Drodze Krzyżowej z Ojcem Świętym oraz w niedzielnej Mszy z Watykanu.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące duchowego przeżywania Wielkanocy zamieszczone są na stronach Konferencji Episkopatu Polski, Archidiecezji Katowickiej oraz naszych siemianowickich parafii. Podajemy je w linkach pod niniejszym tekstem.

Znacznie utrudniona jest możliwość korzystania ze spowiedzi. Tylko w szczególnych przypadkach można się wyspowiadać, umawiając się wcześniej telefonicznie. Kościół zachęca więc wiernych do tzw. „żalu doskonałego”, który polega na przeprowadzeniu rachunku sumienia, wzbudzeniu szczerego żalu za grzechy i podjęciu postanowienia poprawy. Kiedy jednak przestaną obowiązywać ograniczenia związane z epidemią, trzeba wyznać te grzechy w spowiedzi sakramentalnej.

Również komunię świętą można przyjąć jedynie w sposób duchowy, czyli wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii, wypowiadając je przed Bogiem.

Przydatne linki:

Transmisja liturgii Triduum Paschalnego online

Strony parafii siemianowickich:

Szanowni Państwo – pozwolimy sobie na taką małą refleksję dla nas wszystkich. Tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą się różniły od tych, które pamiętamy. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem podzielmy się w tym roku jajkiem… przez wideokomunikator. Na pewno będzie wesoło, jak na święta te przystało. Na pewno też będzie wzruszająco. Złóżmy sobie życzenia telefonicznie. Będą one na pewno szczere i z serca płynące. Zachowajmy rozwagę, by nie narażać na zakażenie siebie i naszych bliskich. Czas szybko płynie i zanim się spostrzeżemy, będziemy przygotowywać się do kolejnych świąt. Zróbmy wszystko, by te następne spędzić – znowu – w rodzinnym gronie.

autor: Piotr Pindur, fot. chroma-stock.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWikariusz z Grójca z koronawirusem
Następny artykułOSTROWIEC: Pożar budynków gospodarczych