A A+ A++
Dwa gdyńskie sklepy społeczne, z których na co dzień korzystają osoby borykające się z życiowymi trudnościami, pracują na pełnych obrotach. W trakcie epidemii wspierają nie tylko osoby, które korzystały ze wsparcia wcześniej, ale przygotowują też paczki dla osób, które nagle straciły źródło utrzymania i potrzebują interwencyjnej pomocy. Działalność Banku Żywności, operatora sklepów społecznych, można wesprzeć – środki zostaną wykorzystane m.in. na zakup środków dezynfekcyjnych dla kierowców.

Sklepy społeczne w Gdyni prowadzone są przez Bank Żywności w Trójmieście, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni. Zamiast otrzymywać gotowe paczki żywnościowe, najbardziej potrzebujący mogą przyjść do sklepu społecznego i wybrać z półek produkty, które są im potrzebne – do ustalonego limitu. Klienci są jednak stałym kontakcie z pracownikami socjalnymi MOPS, z którymi rozmawiają o problemach i poszukują rozwiązań.
– To miejsca, w którym osoby w potrzebie mogą nie tylko uzyskać doraźną pomoc w postaci żywności, ale także nawiązać relacje i dowiedzieć się więcej o możliwościach długofalowej poprawy swojej sytuacji życiowej. Wizyty w sklepie to takie pierwsze kroki do wyprostowania swoich spraw – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W trakcie pandemii sklepy społeczne funkcjonują bez zmian dla osób korzystających z ich wsparcia w ramach współdziałania z MOPS. Punkty czynne są w te same dni i w tych samych godzinach. Obowiązują jednak wzmocnione zasady bezpieczeństwa, tak jak obecnie w każdym innym sklepie.
Co więcej, Bank Żywności na czas pandemii rozszerzył działalność sklepów społecznych tak, by mogły z ich pomocy także skorzystać osoby, które nagle straciły źródła utrzymania i znalazły się w trudnej sytuacji.
– Zainteresowanie sklepów i firm przekazaniem darowizn jest wyższe niż zazwyczaj. Operujemy żywnością pełnowartościową, ale krótkoterminową, która szybko powinna trafić do osób potrzebujących wsparcia. Musimy kupować paliwo do naszych samochodów, by przekazywać dary potrzebującym. Musimy kupować płyny dezynfekujące, rękawiczki i maseczki dla naszych kierowców, by mogli pracować w bezpiecznych warunkach. Równocześnie jesteśmy organizacją pozarządową z ograniczonym budżetem, dlatego uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy, a uzbierane środki pomogą nam działać dalej – mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.
Zbiórkę funduszy „Pomoc w czasie pandemii” można wesprzeć online, szczegóły dostępne są tu: bztrojmiasto.pl/pomagam.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznane
Następny artykułWielki Piątek. Przydrożne krzyże od wieków wpisują się w polski krajobraz