A A+ A++

Na początku marca odbył się premierowy pokaz „Świadków historii” – nowego serialu dokumentalnego o Rumi. Autorem cyklu jest Darek Rybacki, który tego samego dnia został doceniony za dotychczasową działalność na rzecz propagowania historii miasta. Burmistrz Michał Pasieczny powołał go na społecznego pełnomocnika do spraw historii.
 

To „tylko” pasja

Już będąc dzieckiem, Darek Rybacki fascynował się śladami przeszłości. Interesowały go zabytkowe budynki, ruiny, ciekawe przedmioty, fotografie, opowieści starszych osób. Ta pasja uzewnętrzniała się w jego życiu na różne sposoby: przez wiele lat był rekonstruktorem historycznym, pracował

w muzeum, prowadził blogi i wideoblogi, pisał także artykuły i prace dotyczące zagadnień historycznych. Nigdy jednak nie zdecydował się, by studiować na tym polu. Jak podkreśla – chciał, żeby historia pozostała jego hobby, czymś, co robi wyłącznie z zamiłowania, a nie dlatego, że to wyuczony zawód. Sam uważa się raczej za popularyzatora wiedzy, a nie badacza w ścisłym tego słowa znaczeniu.
 

Trzeba działać

Poza stworzeniem dwóch sezonów serialu dokumentalnego pod tytułami „Śladami dawnej Rumi” i „Świadkowie historii”, udało mu się powołać do życia rumskie archiwum cyfrowe, zorganizować kilkadziesiąt spacerów historycznych, opublikować dziesiątki artykułów w lokalnej prasie i portalach internetowych, rozpocząć cykl „Spotkań z historią Rumi” w Stacji Kultura czy też skonsultować kilkanaście projektów inwestycyjnych i prospołecznych, które pośrednio promują lokalne dziedzictwo. Najbardziej jednak dumny jest z tego, że udało mu się ustalić wiele nowych faktów w oparciu o źródła, które nigdy dotąd nie były analizowane. Innymi słowy – odebrać przeszłości kilka tajemnic.
 

Historyczne perełki

Pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii to funkcja społeczna, pełniona dla dobra publicznego. Do jego zadań należy prowadzenie działalności edukacyjnej związanej z dziedzictwem miasta, gromadzenie informacji i prowadzenie badań dotyczących lokalnej historii. Ma on inicjować i koordynować działania w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturalnego. Pełniąc tę funkcję, Darek Rybacki będzie też pomagać lokalnym organizacjom i instytucjom prowadzącym działalność w zakresie nauki i kultury, a także wspierać domy kultury, biblioteki i organizacje pozarządowe w zakresie promocji lokalnej historii oraz dziedzictwa. Istotnym zadaniem będzie również prowadzenie ewidencji miejsc szczególnie istotnych dla lokalnej historii, jak i ewidencji cennych zabytków znajdujących się w zbiorach lokalnych organizacji i instytucji. Darek Rybacki nadal będzie też odpowiedzialny za Archiwum Cyfrowe Rumi.
 

Moim najważniejszym celem jest odkrywanie historii Rumi przed mieszkańcami i rozpowszechnianie wiedzy o niej za pomocą atrakcyjnych i nowoczesnych narzędzi – słuchowisk, filmów, stron internetowych, wystaw wewnętrznych i plenerowych, spotkań czy dyskusji. Chciałbym, żeby nasza historia była obecna zarówno w świecie wirtualnym, jak i przestrzeni miejskiej. Wyzwań jest bardzo wiele, mam nadzieję, że w najbliższych latach podołam większości z nich – przyznaje Darek Rybacki, nowo powołany pełnomocnik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram TV na poniedziałek – “Kill Bill”, “Miami Vice”, “Zjawa” [06-04-2020]
Następny artykułNadleśnictwo Pińczów: Tymczasowy zakaz wstępu do lasów