– Nie wykluczamy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, które jesteśmy w stanie sami wykonać m.in. takie jak bawełniane maseczki – powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany na briefingu prasowym, czy będzie rekomendacja, aby wszyscy nosili maseczki, by chronić się przed koronawirsuem.
Andrusiewicz powiedział, że jest wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy w stanie sami przygotować. Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw. “My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (…). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny” – powiedział Andrusiewicz.
“My mówimy, że możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne, wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, które ochronią nas od tego bezpośredniego kontaktu. I nie wykluczmy, że takie zalecenie się pojawi” – powiedział rzecznik MZ.
Maseczki podziękowaniem
– Najlepsza formą podziękowania pracownikom służby zdrowia jest dostarczanie sprzętu ochrony osobistej – w zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy 7 mln maseczek, w tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek – poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia wziął udział w Światowym Dniu Zdrowia wraz z pracownikami resortu w akcji “Brawa Dla Was”, której celem jest podziękowanie służbom medycznym za walkę z epidemią koronawirusa. Szumowski dziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich pracę w czasie pandemii.
“Dziękuję pielęgniarkom, ratownikom, salowym, lekarzom, sekretarkom medycznym, ale również dziękuję tym, których nie zawsze widać – laborantom, farmaceutom” – mówił Szumowski. “To jest taki czas epidemii, gdzie wszyscy pracują w trudniejszych warunkach, który pokazuje jak ważny jest to obszar, jak ważny to zawód, którykolwiek by nie był – czy fizjoterapeuty czy farmaceutów, laborantów, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, salowych, administracji. To pokazuje, że to są zawody, którym ludzie ufają, dlatego że pomagają w cierpieniu” – dodał.
Szumowski stwierdził, że najlepszą formą podziękowania będzie dostarczenie sprzętu ochrony osobistej.
“W zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy te 7 mln maseczek. W tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek. Natychmiast jak one trafiają, lądują te samoloty w Polsce i mam nadzieję, że ten sprzęt będzie coraz bardziej dostępny, coraz bardziej będziecie w niego zaopatrzeni” – powiedział szef MZ. (PAP)
We wtorek rano resort zdrowia podał, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4 532 po tym, jak potwierdzono 119 kolejnych przypadków zakażenia; zmarły cztery kolejne osoby; łącznie odnotowano 111 zgonów.
JAK ZROBIĆ SOBIE MASKĘ
Potrzebna do tego jest gęsto tkany bawełniany materiał w kształcie kwadratu o wymiarze boku 40 cm, gumka o długości 50 cm, materiał na filtr (np. ściereczka fizelinowa lub materiał z filtrów do odkurzacza), gruby papier i ołówek (potrzebne do wykroju), nożyczki, igła i nici.
Trzeba pamiętać, by nie nosić masek wilgotnych (paradoksalnie narażają nas wtedy na zakażenie bardziej, niż gdybyśmy ich nie nosili), i by umiejętnie je zdejmować (tak, by nie przenieść potencjalnych patogenów z maski na twarz). Nie można też masek nosić dłużej niż kilkadziesiąt minut.
Sposób szycia maski pokazuje poniższa infografika.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS