Przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Organ podatkowy ze względu na ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny może:
- odroczyć termin zapłaty należności podatkowych,
- rozłożyć na raty należności podatkowe,
- umorzyć zaległości podatkowej.
Wnioski oraz objaśnienia dostępne są w formie elektronicznej na stronie biznes.gov.pl lub można je pobrać ze strony internetowej Urzędu Skarbowego w Starachowicach, w zakładce Załatwianie spraw, pliki do pobrania. Wypełniony wniosek można wysłać online (potrzebny będzie profil zaufany lub podpis elektroniczny), wysłać pocztą na adres urzędu lub wrzucić do urny znajdującej się w siedzibie urzędu skarbowego.
Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej
Podatnik nie będzie musiał ponosić kosztu opłaty w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożeniem zapłaty podatku na raty, albo odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Taka opłata wynosi teraz 4% kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Zwolnienie z obowiązku jej opłacenia będzie trwać w okresie epidemii oraz w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu.
Dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT, czyli brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.
Jest to szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja.
Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.
Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego
Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień
Wprowadzenie prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy, pobranych w marcu i kwietniu (tzw. PIT-4). Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja br. będzie mogła być dokonana do 1 czerwca br.
Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników
Duzi przedsiębiorcy zyskują dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania.
Przesunięcie terminu złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez podatników CIT na 31 maja br.
W przypadku organizacji pozarządowych, tj. podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 wydłużono do 31 lipca br.
Z uwagi na ograniczony dostęp Klientów do urzędów skarbowych zachęcamy do odwiedzania strony internetowej urzędu skarbowego gdzie na bieżąco zamieszczane są komunikaty Ministerstwa Finansów, informacje o telefonach kontaktowych w sprawach podatkowych, jak również wzory wniosków i pism kierowanych do urzędu. W obecnej sytuacji rekomendowany jest kontakt elektroniczny, telefoniczny, mailowy ([email protected]), a w przypadku braku takich możliwości za pośrednictwem poczty lub poprzez wrzucenie wniosków, deklaracji czy pism do urny znajdującej się w urzędzie.
Informacje podatkowe dostępne są również pod adresem www.podatki.gov.pl
Na dzień dzisiejszy odnotowaliśmy wpływ 22 477 zeznań PIT z czego ponad 20 tys. w formie elektronicznej (91%). Urząd dokonał ok. 9 tys. zwrotów nadpłaconego podatku PIT na kwotę ponad 12 mln zł. Ustawowy termin na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 3 miesiące, jednak urząd w przypadku zeznań elektronicznych zwraca nadpłatę w ciągu 45 dni, natomiast podatnicy, którzy posiadają i zaznaczyli w zeznaniu Kartę Dużej Rodziny – otrzymają zwrot w ciągu 30 dni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS