T-90M to najnowsza rosyjska modernizacja czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej Proryw-3. Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się 120 T-90 w rezerwie i 369 egzemplarzy T-90A w linii. Ich modernizacja została rozpoczęta na podstawie umowy podpisanej przez rosyjski resort obrony i UralWagonZawod w czerwcu 2019 roku.
Zakres modernizacji T-90M objął m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży, modułów nowego pancerza reaktywnego Relikt na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. Proryw ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji.
Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną skrzynią przekładniową oraz generatorem APU. Zakres modernizacji tych czołgów pozwala na realne podniesienie ich zdolności bojowych i dostosowanie ich do wymagań współczesnego pola walki.
Wszystko wskazuje na to, że T-90M obok analogicznie zmodernizowanych T-72B3/B3M i T-80BWM będą stanowiły podstawowy model czołgu podstawowego w arsenale rosyjskich sił zbrojnych. Niedawne deklaracje rosyjskiego resortu obrony mówią, że do sił zbrojnych ma być wprowadzonych do 2027 roku 400 T-90M. Prawdopodobnie będą to częściowo wozy zupełnie nowe, częściowo zmodernizowane T-90.
BMPT opracowano jako ciężki pojazd wsparcia działań czołgów (głównie w terenie zurbanizowanym lub wyżynno-leśnym). Konstrukcja stanowi połączenie zmodyfikowanego kadłuba czołgu T-90 (lub T-72) ze specjalnie opracowaną dwuosobową wieża uzbrojoną w dwie 30 mm armaty automatyczne 2A42, dwie podwójne wyrzutnie laserowo naprowadzanych ppk 9M120 Ataka (z głowicami ppanc. lub termobarycznymi – rakiety 9M120-1 i 9M120-1F) i 7,62 mm km PKTM.
Takie uzbrojenie pozwala na prowadzenie ognia na maksymalnym dystansie do 5000 metrów (ppk), 2500-4000 metrów armaty i 1400-1600 metrów granatniki i km przeciw różnym celom (wozy opancerzone i nieopancerzone, śmigłowce, stanowiska lekkiej i ciężkiej broni piechoty itp.) Wóz zaopatrzono w zaawansowany system kierowania ogniem oraz dodatkowe moduły pancerza Relikt.
Na wystawie obronnej Russian Arms Expo 2013 w Niżnym Tagile zaprezentowano najnowszą wersję BMPT osadzoną na kadłubie czołgu T-72. Jest on również lżejszy od poprzednika przy zachowaniu zwiększonej mobilności. Ponadto modernizację przeszła wieża, na której zmieniono sposób mocowania podwójnych wyrzutni ppk. Pozostałe uzbrojenie pozostało bez zmian. Wzmocniono również opancerzenie pojazdu. Dostępne informacje mówią, że BMPT uczestniczyły w walkach w Syrii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS