Podpisane pod koniec lutego przez prezesa PCO Pawła Glicę oraz Igala Helemskiego, dyrektora Rafaela ds. rozwoju biznesu i marketingu memorandum zakłada, że obie firmy będą współpracować przy produkcji głowic Toplite, proponowanych w związku z planami modernizacji śmigłowców Mi-24 używanych przez Siły Zbrojne RP. Ponadto, PCO stanie się na jego podstawie wyłącznym dostawcą Toplite dla odbiorców na rynku polskim. Polska spółka wejdzie też w łańcuch dostaw Rafael w innych programach.
Podpisanie porozumienia – dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu Rafael Igal Helemski (po lewej) i prezes PCO Paweł Glica (po prawej). Fot. Rafael.
Przedstawiciele Rafaela podkreślają, że koncern współpracuje z PCO od 2011 roku, co zaowocowało dostawą systemów optoelektronicznych dla śmigłowców W-3PL Głuszec. Te maszyny znajdują się obecnie na wyposażeniu Lotnictwa Wojsk Lądowych. System Toplite jest więc już – w jednej z wersji – eksploatowany w Siłach Zbrojnych RP.
Głowice optoelektroniczne Toplite są też w pełni zintegrowane z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike. Jedna z wersji Spike – Spike-LR, jest produkowana na licencji w należących do PGZ zakładach Mesko. Rafael proponuje też podjęcie licencyjnej produkcji innych wariantów Spike, które – podobnie jak LR lub LR2 – mogłyby trafić na śmigłowce Mi-24. Demonstrator zmodernizowanej maszyny tego typu w konfiguracji z pociskami Spike i głowicą Toplite był prezentowany na targach MSPO 2019 w Kielcach przez Polską Grupę Zbrojeniową.
Systemy elektrooptyczne (EOS) Toplite mogą – w zależności od wariantu – być wyposażone w do sześciu sensorów służących do prowadzenia obserwacji i rozpoznania a także wskazywania celów i kierowania ogniem różnych typów uzbrojenia, w jednym module zintegrowanym z systemem sterowania, umożliwiającym śledzenie automatyczne lub ręczne. Obecnie są one wykorzystywane w ponad 20 krajach świata, w różnych rodzajach sił zbrojnych, na platformach powietrznych (załogowych i bezzałogowych), ale też morskich i lądowych. Architektura Toplite pozwala na wprowadzanie modyfikacji i rozwój w zależności od zmieniających się wymogów pola walki.
Propozycja uzbrojenia zmodernizowanych Mi-24 przez PGZ. W środku: pociski Spike ER i LR, z lewej strony: wyrzutnia rakiet 70 mm produkcji Mesko, z prawej: wyrzutnia z pociskami Piorun w wersji powietrze-powietrze. Fot. J.Sabak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS