Le Maire powtórzył w parlamencie podczas przesłuchania w senackiej komisji spraw gospodarczych swoje wcześniejsze prognozy, że z powodu epidemii koronawirusa Francja doświadczy w 2020 r. poważnej recesji.
– Najniższy wzrost gospodarczy odnotowany we Francji od 1945 r. to ten z 2009 r., po kryzysie finansowym z 2008 r.: – 2,2 proc. – mówił cytowany przez „Le Figaro” Le Maire. Dodał, że spadek PKB w bieżącym roku prawdopodobnie będzie znacznie większy, „co pokazuje skalę szoku gospodarczego, w obliczu którego stoimy”.
Francuski rząd oszacował w marcu w znowelizowanym budżecie, że gospodarka skurczy się w tym roku o 1 proc., ale Le Maire wielokrotnie wypowiadał się na temat potrzeby skorygowania tej wstępnej prognozy, przewidując, że spadek aktywności gospodarczej będzie znacznie większy.
Czytaj także: Donald Trump stracił jedną trzecią majątku z powodu koronawirusa
Szef resortu w poniedziałek w radiu France Info wykluczył jednak podwyżkę podatków w celu zrekompensowania kosztów mechanizmów zwalczania ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa. Minister ocenił, że „ożywienie machiny gospodarczej poprzez podniesienie podatków” nie jest „dobrym pomysłem”. Dodał jednak, że kwestia ta będzie podnoszona jesienią, gdy analizowane będą finanse państwa na 2021 r.
Kiedy skończy się kwarantanna?
We Francji trwa tymczasem dyskusja nad ewentualną datą wycofania obowiązującej od 17 marca w całym kraju kwarantanny. Premier Edouard Philippe, wypowiadając się w parlamencie na temat sytuacji epidemiologicznej, zasugerował w zeszłym tygodniu, że kwarantanna mogłaby być wycofywana stopniowo w różnych regionach kraju.
– Wpływ kwarantanny na rozprzestrzenianie się koronawirusa jest znaczący i dlatego nie można jeszcze mówić o jej cofnięciu – tłumaczył w poniedziałek szef grupy paryskich szpitali AP-HP Martin Hirsch w radiu France Inter. Według Hirscha sytuacja się stabilizuje, a na oddziały intensywnej terapii przyjmowanych jest mniej chorych. Wprowadzone ograniczenia przyczyniają się do mniejszej liczby napływających pacjentów, ale p … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS