Pakiet ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową 1 kwietnia wszedł w życie. Jak bardzo przedsiębiorcy czekali na pomoc świadczą liczba złożonych do piątku wniosków o zwolnienie ze składek ZUS (ponad 170 tysięcy), czy zatkana nieustanie przez pierwsze dni infolinia ZUS, gdzie liczba oczekujących na rozmowę przekraczała momentami 600 osób. Czy jednak tarcza wystarczy? Większość dotkniętych przestojem przedsiębiorców nie ma wątpliwości, że nie. Zaczyna to przyznawać również rząd zapowiadając, że pracuje nad jej rozszerzeniem.
Pandemia koronawirusa i związane z nią nakazy izolowania się demoluje całą światową gospodarkę. W Europie i USA wiele branż już czwarty tydzień jest albo całkowicie zamrożona, albo notuje drastyczne spadki obrotów. Sytuacja robi się dramatyczna. Przedsiębiorcy broniąc się przed bankructwem firm, które często budowali latami, zaczęli wręczać pracownikom wypowiedzenia i zwolnienia.
Już widać to w urzędach pracy. W ostatnich miesiącach w lubelskim MUP rejestrowało się miesięcznie po kilkadziesiąt osób, a tylko w drugiej połowie marca zrobiło to ponad 300 osób. Prawdziwej fali zwolnień należy się jednak dopiero spodziewać. Zapobiec temu i uchronić firmy przed plajtą, a pracowników przed bezrobociem ma przygotowana przez rząd tarcza antykryzysowa.
Jak przekonywali rządzący, podczas głosowań nad nią w parlamencie, jest ona skrojona na miarę obecnych potrzeb i możliwości budżetowych, odrzucając zgłoszone przez senat, w którym większość ma opozycja, poprawki mające rozszerzyć i podnieść kwotę pomocy.
Zwolnienie mikrofirm ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj). Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają zgłoszonych do ZUS co najwyżej 9 pracowników, w tym osoby zatrudnione na umowie zlecenie. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracowników…
Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 06.04.2020 r.
Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS