A A+ A++

Falochron to nazwa kompleksowego programu władz Gdyni dla mieszkańców. W czwartek władze Gdyni przedstawiły jego założenia w stosunku do przedsiębiorców, a w piątek dla organizacji pozarządowych.

– Falochron to szeroki program pomocowy, od bezpośredniego wsparcia finansowego, przez pomoc w utrzymaniu płynności, po doradztwo – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Nasze działania kierujemy nie tylko do przedsiębiorców, ale także do organizacji pozarządowych, które od lat są istotnym partnerem w realizacji zadań publicznych, a także budują lokalną wspólnotę gdynian, stanowiącą wyróżnik naszego miasta. Dziś wyciągamy do nich rękę, licząc na to, że wsparcie samorządu pozwoli im podnieść się po epidemii. Dedykujemy im różnorodne formy pomocy, zarówno takie, które odpowiedzą na potrzeby dużych fundacji i stowarzyszeń, jak i tych najmniejszych, których zasięg działania jest bardzo lokalny, ale wcale nie mniej ważny dla naszego miasta.

Falochron dla organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej obejmuje pomoc związaną z realizacją i rozliczeniem już zawartych umów, czynszami w lokalach komunalnych, dodatkowymi środkami na realizację zadań, pożyczkami oraz wsparciem doradczym i eksperckim.

Gdyński Falochron dla organizacji pozarządowych. Umowy zawarte z miastem

Gdyńskie organizacje realizują obecnie 252 umowy zawarte z samorządem. Ograniczenia związane z epidemią sprawiają, że wiele działań nie może zostać zrealizowanych w sposób, jaki zostały opisane we wnioskach konkursowych. Dlatego władze Gdyni aneksują teraz te umowy w taki sposób, by organizacje nadal świadczyły pomoc gdynianom, utrzymywały zatrudnienie, a jednocześnie nie miały problemów z rozliczeniem udzielonych im dotacji.

By dać im możliwość rzetelnego rozliczenia, prezydent Gdyni – korzystając z nadzwyczajnych przepisów związanych z epidemią – wydłużył okres na złożenie sprawozdań z realizacji zadań i ich rozliczenie.

Gdyński Falochron. Najem lokali

Gdyńskie organizacje użytkują lokale, które stanowią własność gminy. Część z nich jest użyczonych – organizacje nie ponoszą kosztów czynszu, inne gmina wynajmuje. Wszystkie organizacje, które płacą czynsz mają możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwolnienie z płatności w okresie od ogłoszenia stanu epidemii do końca 2020 roku.

Gdyński Falochron. Dotacje dla organizacji pozarządowych

Władze Gdyni uruchomią w 2020 roku program dodatkowych małych dotacji, które po zakończeniu restrykcji związanych z organizacją spotkań, pozwolą organizacjom podjąć zawieszoną działalność.

W kolejnym roku budżetowym pula środków na otwarte konkursy, nie tylko nie zostanie ograniczona, ale ma być powiększona, zwłaszcza w tych sferach, działalności pożytku publicznego, które najbardziej ucierpiały w wyniku epidemii.

Gdyński Falochron. Realizacja lokalnych zadań publicznych

Organizacje pozarządowe od lat włączają się w Gdyni w realizację lokalnych działań publicznych, współpracując z radami dzielnic, placówkami oświatowymi czy gdyńskimi instytucjami kultury. Po odwołaniu restrykcji ograniczających działalność i organizację imprez, władze miasta deklarują, że włączą NGO-sy w realizację jeszcze większej liczby zadań realizowanych w dzielnicach.

Gdyński Falochron. Pożyczki dla organizacji pozarządowych

W ramach Falochronu rozszerzona zostanie formuła nisko oprocentowanych pożyczek dla organizacji. Będą przeznaczane nie tylko na działalność inwestycyjną (jak było od tej pory), ale także na wsparcie płynności bieżącej działalności pożytku publicznego.

Gdyński Falochron. Wsparcie doradcze i eksperckie

W ramach Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych pracować będą eksperci, którzy wesprą organizacje w kwestiach prawnych i księgowych związanych z obecną trudną sytuacją, a także doradzą w poszukiwaniu dodatkowych środków na działalność. Do czasu zakończenia stanu epidemii porady będą się odbywać w sposób zdalny, później również poprzez spotkania indywidualne podczas dyżurów i w ramach pakietu specjalnych szkoleń.

Wdrażanie pakietu pomocowego w ramach Falochronu dla III sektora będzie monitorowane przez Gdyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego. W razie zdiagnozowania innych potrzeb Rada będzie rekomendowała modyfikacje i aktualizacje opisanych wyżej rozwiązań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻalu doskonałego nie da się “wyprodukować”
Następny artykułTarcza antykryzysowa 2.0: Rząd chce dostępu do danych lokalizacji z telefonów Polaków