A A+ A++

Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku z inicjatywy Kataru.

Na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wiele budowli w Polsce i na świecie jest tego dnia podświetlonych na niebiesko. W geście jedności mieszkańców Dąbrowy Górniczej z osobami autystycznymi, wieczorem na niebiesko zaświeci się najbardziej charakterystyczny dąbrowski obiekt – Pałac Kultury Zagłębia, biorący udział w akcji od kilku lat.

Autyzm to zaburzenia neurorozwojowe, charakteryzujące się mnogością i różnorodnością objawów, dlatego specjaliści określają je tzw. „spektrum zaburzeń autystycznych”. To wycofanie – unikanie kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Zaburzenia występują częściej u chłopców i zaczynają być widoczne dopiero po upływie pewnego czasu, dlatego początkowo trudno zdiagnozować autyzm u dziecka. Zmiana następuje w większości przypadków między 18. a 48. miesiącem życia.

Z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że 22 proc. Polaków zna osobiście kogoś, kto został dotknięty przez to zaburzenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w woj. lubelskim. Aktualna mapa przypadków COVID-19 i kwarantanny [stan na 1.04]
Następny artykułUM Dąbrowa Górnicza: Tarcza antykryzysowa weszła w życie