A A+ A++

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca, wspominając o tegorocznej Niedzieli Palmowej: – Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Możemy w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień.

Wielka wirtualna procesja

Rzecznik KEP podkreśla: – W tym roku przeżywamy ją w trudnych warunkach, ale niech wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa.

Rzecznik Episkopatu namawia, aby nie rezygnować ze zwyczaju przygotowania palm. Zaprosił też do udziału w akcji #Palma w mediach społecznościowych. Zachęca: – Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. Ważne, żeby zaangażować do tego dzieci.

Rzecznik KEP namawia także, aby zdjęcia palm – przypominające opisany w Ewangeliach uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, które są też zapowiedzią jego męki i zmartwychwstania – publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma.

– Możemy dołączyć też cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej. Szczególnie pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, w izolacji lub kwarantannie.

Obrzędy wewnątrz budynku

Zgodnie z dekretami Stolicy Apostolskiej polscy biskupi wprowadzili wytyczne zmieniające w tym roku liturgiczne obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. W przypadku Niedzieli Palmowej pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy obrzędu (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku.

Koronawirus. Czytelniczka: Nadmiar wiernych w kościele św. Rocha proboszcz lokuje po kaplicach

Przy założeniu wynikającym z zarządzenia, że w świątyni podczas liturgii może jednocześnie przebywać do 5 osób (oraz dwie sprawujące liturgię), wszystkie uroczystości w parafiach będą odbywały się przy bardzo ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału.

Rzecznik archidiecezji białostockiej ks. Andrzej Dębski przypomina: – Nadal obowiązujące jest rozporządzenie władz państwowych i kościelnych, aby do 11 kwietnia w kościołach nie przebywało naraz więcej niż 5 osób. W związku z tym odwołano doroczny Dzień Młodych Archidiecezji Białostockiej, przypadający w Niedzielę Palmową. Wierni mogą skorzystać z dyspensy metropolity białostockiego od obowiązkowego udziału w mszy świętej do 19 kwietnia i w trosce o zdrowie swoje i innych pozostać w domach. Zachęcamy wszystkich do przeżywania tych dni, włączając się w transmisje nabożeństw liturgicznych w telewizji, radiu czy internecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReuters: ponad 60 tys. zmarłych z powodu koronawirusa; zakażonych ponad 1,1 mln
Następny artykułZakażony mężczyzna w sile wieku z powiatu dębickiego. Na Podkarpaciu 7 kolejnych zakażeń , w Polsce 124. Zmarło kolejnych 6 osób