O tym, że w najbliższym czasie czeka nas wzrost bezrobocia, przekonani są chyba wszyscy ekonomiści, zaczynają o tym mówić rządzący, a cięcia już zapowiadają przedsiębiorcy. Jak duże, o tym zdecyduje… koronawirus. Im dłużej gospodarka będzie na hamulcu, tym dotkliwsze będą konsekwencje. Powiatowe urzędy pracy już szykują się na wzmożony ruch w najbliższych tygodniach. Niestety na razie w trybie online.
W najbliższych tygodniach można się spodziewać szturmu na powiatowe urzędy pracy. Jedni będą się rejestrować, inni poszukiwać pracy. Niestety urzędy, tak jak wiele innych instytucji, ograniczyły kontakty osobiste z klientami, rejestracja osób bezrobotnych realizowana jest głównie elektronicznie przy pomocy portalu praca.gov.pl.
– Co do zasady wszelkie sprawy realizowane są za pośrednictwem poczty e-mail, poczty tradycyjnej oraz przy użyciu portalu obywatel.gov.pl (platforma umożliwia podpisywanie dokumentu elektronicznie) i platformy e-PUAP. Urzędy pracy telefonicznie informują osoby zainteresowane, w jaki sposób korzystać z tych narzędzi elektronicznych. W wyznaczonych miejscach umieszczono skrzynki podawcze, do których klienci wrzucają dokumenty, jeśli jest to niezbędne – mówi Tomasz Robaczewski, starszy inspektor wojewódzki Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Koronawirus w Trójmieście – wszystkie informacje
– Jeżeli chodzi o obsługę wniosków od klientów w trybie zdalnym, to wypracowane procedury elektronicznej komunikacji z klientem pozwoliły nam płynnie przejść na tryb zdalnej komunikacji w czasie zagrożenia epidemicznego oraz epidemii. Obsługa zdalnie nadsyłanych wniosków elektronicznych nie jest dla nas żadną nowością ani zaskoczeniem – mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.
– Taki system pracy to oczywiście ogromne wyzwanie dla jednostki świadczącej usługi dla mieszkańców dwóch miast (Gdynia i Sopot). Poradziliśmy sobie z nim i obecnie zdalnie rejestrujemy klientów i realizujemy inne zadania Urzędu. W największym stopniu ograniczona została działalność pośrednictwa pracy. Nie kierujemy kandydatów do pracy na rozmowy rekrutacyjne, nie organizujemy spotkań pracodawców z bezrobotnymi, odwołujemy spotkania pośredników pracy z osobami zarejestrowanymi i przekładamy je na późniejsze terminy – mówi z kolei Ewa Andziulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
W wyjątkowych sytuacjach nie tylko zdalnie
Co jednak zrobić, gdy nie radzimy sobie z trybem online? Czy osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, mają możliwość zarejestrowania się? Jak się dowiedzieliśmy, dopuszczalna jest też rejestracja osobista w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę.
– Osoby, które nie mają możliwości założenia profilu zaufanego, mogą zarejestrować się osobiście. Rejestracji w siedzibie GUP można dokonać wyłącznie po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty i otrzymaniu szczegółowych instrukcji w kwestii dalszego postępowania – mówi Roland Budnik.
Jak odebrać dokumenty, gdy zamknięte są urzędy?
– Zachęcamy klientów do rejestracji elektronicznej. Tym, którzy mają z tym problem, a posiadają komputer i internet, pomagamy przejść cały proces. Pomagamy też w zakładaniu profilu zaufanego, który umożliwia pełną elektroniczną rejestrację. W przypadku osób, które nie mogą z różnych przyczyn dokonać rejestracji elektronicznej – umożliwiamy rejestrację osobistą. Proces jednak jest uproszczony do maximum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Praktycznie wyeliminowaliśmy bezpośredni kontakt klientów z innymi klientami czy urzędnikami – mówi Ewa Andziulewicz.
Na rynku pracy cisza przed burzą?
W marcu nie zgłoszono informacji o planowanych zwolnieniach grupowych. Jednak urzędnicy nie wykluczają, że sytuacja ta może się zmienić na początku kwietnia. Zmniejszyła się za to już liczba nowych ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców, zwłaszcza małych firm usługowych z takich branży, jak: gastronomia, hotelarstwo, usługi kosmetyczne czy fryzjerskie. Pracodawcy generalnie nie wycofują wcześniej zgłoszonych ofert pracy, jednak zmieniają formę kontaktu z kandydatami z osobistego na telefoniczny i e-mailowy.
– Urzędy pracy w województwie pomorskim otrzymują zapytania od przedsiębiorców odnośnie do możliwości zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz przedłużenia okresu rozliczenia dotacji ze środków krajowych i unijnych na rozpoczęcie własnej działalności. Pracodawcy i pracownicy, głównie z branży gastronomicznej i turystycznej, kontaktują się w sprawie możliwości rozwiązania stosunku pracy i warunków do nabycia zasiłku i jego wysokości, ponadto rozważają rozwiązania doraźne, tj. urlopy (w tym bezpłatne), obniżania wynagrodzeń czy pomniejszanie etatyzacji (np. z pełnego etatu na połowę) – mówi Tomasz Robaczewski.
– Od końca marca obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania. Coraz więcej osób dzwoni i pisze e-maile w sprawie rejestracji. Informują o nieprzedłużaniu umów czasowych, wypowiedzeniach umów o pracę i przerywaniu zleceń. Dzwonią też pracodawcy z zamiarem zwalniania swoich pracowników. Od kwietnia możemy spodziewać się znacząco zwiększonej liczby rejestracji bezrobotnych – mówi Ewa Andziulewicz.
Ogłoszenia – Praca
Tarcza antykryzysowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zajmuje się też przyznawaniem zasiłków dla bezrobotnych powracających do kraju po pracy za granicą. Zadanie to jest realizowane w ramach koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. W związku ze znaczącym wzrostem zainteresowania możliwością ubiegania się o te świadczenia przygotowano poradnik.
Zwolnienie z ZUS i dopłaty
To nie koniec. Na powiatowe urzędy pracy nałożone są też nowe zadania związane z tzw. tarczą antykryzysową. Czy system obsługi elektronicznej to wytrzyma? W ostatnich godzinach test przechodził system ZUS. Wymagało to trochę cierpliwości od użytkowników urzędów w trybie online.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS