Nie można jednoznacznie powiedzieć, że osoby starsze są szczególnie narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. To, co obserwujemy, to znacznie cięższy przebieg choroby u takich osób, stąd wrażenie, że osoby starsze są bardziej narażone na zakażenie − o aktualnych badaniach genetycznych na temat koronawirusa z dr hab. Mirosławem Kwaśniewskim, genetykiem, biologiem molekularnym, kierownikiem Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Aleksandra Jakubowska.
Dr Mirosław Kwaśniewski mówi w wywiadzie o istocie epidemii, koronawirusie oraz możliwościach ochrony człowieka. Wskazuje, jaka może być skuteczność szczepionki w sytuacji regularnych mutacji koronawirusa:
Jeżeli teraz wynajdziemy szczepionkę przeciwko temu konkretnemu typowi wirusa, nie wiemy, jak długo ta szczepionka będzie skuteczna. Podobnie jak z wirusem grypy. Dopóki zupełnie nie wyeliminujemy go z populacji, musimy prowadzić obserwacje i ciągle ulepszać szczepionkę. To jest syzyfowa praca, ale taka jest natura tego problemu.
Specjalista wyjaśnia także podstawy wyodrębnienia grup szczególnie zagrożonych zarażeniem:Wiemy, że wnikanie wirusa, z którym teraz mamy do czynienia do organizmu, może być, podobnie jak w przypadku tego pierwszego SARS z 2002 r., zależne od genu ACE2, czyli receptora białkowego w błonie pęcherzyków płucnych. Jest wiele badań na ten temat i z pewną ostrożnością można je przełożyć na ten nowy, dzisiejszy koronawirus. Im więcej jest tych receptorów na pęcherzykach płucnych danej osoby, tym ma ona większą podatność na zakażenie. Np. badania wykazują, że palacze i byli palacze mają większą ekspresję tego genu ACE2 i tym samym prawdopodobnie większą podatność na zakażenie tym wirusem. (…) Do dziś jednoznacznie nie wiemy, dlaczego osoby starsze przechodzą COVID-19 znacznie ciężej, jednak widzimy korelację z chorobami współistniejącymi, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca, jednak choroby te znacznie częściej występują u osób starszych niż młodych, stąd trudno jednoznacznie mówić o związku przyczynowo-skutkowym w tym wypadku.
Dr Kwaśniewski wyjaśnia także, jak najnowsza technologia może przydać się w walce z epidemią:
Nowe metody diagnostyczne, które możemy wykorzystać do bardzo szybkich tanich testów na szeroką skalę. Nauka pozwala stworzyć taki test, którzy umożliwia sprawdzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy ludzi w ciągu kilku dni. Jedyny problem to pobranie tak wielu próbek w tak krótkim czasie. Jesteśmy w stanie sekwencjonować genomy samego wirusa, żeby stwierdzić, jak szybko mutuje, żeby można to było przełożyć na prace nad kolejnymi szczepionkami. Nie możemy przespać tej pandemii, musimy mieć dostęp do danych na bieżąco, by przygotować się na to, że może ten wirus nie zostanie całkowicie wyeliminowany.
Cała rozmowa w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 30 marca br., także w formie e-wydania – polecamy tę formę lektury. By przeczytać bieżące wydanie tygodnika, nie trzeba przecież wychodzić z domu, wystarczy kliknąć – http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS