A A+ A++

Od Wielkanocy w mszach znów będzie mogło uczestniczyć 50 osób. Chyba że rząd w międzyczasie zdecyduje inaczej

W Wielki Czwartek uroczysta msza święta Krzyżma z udziałem księży Archidiecezji Krakowskiej, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie w późniejszym terminie, prawdopodobnie 12 września. Stolica Apostolska udzieliła wszystkim kapłanom pozwolenia na odprawienie Mszy Wieczerzy Pańskiej w odpowiednim miejscu bez uczestnictwa wiernych, o ile nie jest możliwe sprawowanie mszy świętej wraz z nimi. Zgodnie z polską tradycją, zachowany zostanie obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy.

W trakcie liturgii Wielkiego Piątku celebrans odda cześć krzyżowi przez ucałowanie, a pozostali uczestnicy liturgii przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Zostaną urządzone Groby Pańskie. Tam, gdzie nie jest to możliwe, wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu. Metropolita zachęca do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu po liturgii Wielkiego Piątku, aż do rozpoczęcia sobotniej Wigilii Paschalnej.

W Wielką Sobotę nie będzie organizowane tradycyjne święcenie pokarmów, nawet bez udziału wiernych.”Należy natomiast zachęcić wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym” – pisze arcybiskup. W tym dniu w trakcie Wigilii Paschalnej zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne, jednak bez obrzędu pokropienia wiernych. Mozna będzie urządzić procesję rezurekcyjną wewnątrz świątyni. Gdzie jest to niemożliwe, Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony przy głównym ołtarzu i po odśpiewaniu pieśni wielkanocnej księża pobłogosławią nim zgromadzonych.

Od Niedzieli Zmartwychwstania w mszach świętych może uczestniczyć nie więcej, niż 50 osób, wliczając w to uczestników oraz sprawujących posługę. Do 11 kwietnia ta liczba wynosić będzie maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Jeśli w międzyczasie pojawią się nowe przepisy państwowe, dotyczące zgromadzeń religijnych, księża będą musieli się do nich dostosować i uwzględnić je w praktyce duszpasterskiej.

“Duszpasterzy zachęcam usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli duchowo przeżywać tajemnice Świętego Triduum Paschalnego. W celu ich głębszego przeżycia w kościołach i w domach przygotowane zostały pomoce duszpasterskie dostępne na stronie diecezji” – podkreślił metropolita.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOby TVPiS twoich dzieci nie uczyło
Następny artykułNie był wypity więc… Zarekwirowany alkohol w końcu na coś się przyda