A A+ A++

Przyłbice to przeźroczyste osłony twarzy wykonane z poliestrów. Ich wytwarzanie możliwe jest dzięki drukarkom 3D.

W gmachu uczelni przy ul. Nadbystrzyckiej produkcją zajmują się studenci Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej Politechniki Lubelskiej i studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pracę koordynuje dr inż. Jarosław Zubrzycki z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji Politechniki.

Koronawirus. Serwis specjalny

– Produkcja jednej przyłbicy trwa ok. 2,5 godziny. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich około 20 i pracujemy nad kolejnymi. Drukowanie przyłbic z wykorzystaniem naszych drukarek 3D to oddolna inicjatywa. Posiadaczy takich drukarek zachęcamy do przyłączenia się do akcji – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji.

Przyłbice są drukowane na drukarce 3D z filamentu PLA. To tworzywo z grupy poliestrów, które jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych.

– Konstrukcja części drukowanych jest tak zaprojektowana, aby mogły jej używać także osoby noszące okulary. Atutem przyłbicy jest również to, że w przypadku uszkodzenia np. szyby w łatwy i szybki sposób można ją wymienić – podkreśla dr inż. Jarosław Zubrzycki.

Drukowanie jest odpowiedzią na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Politechnika Lubelska jest kolejną lubelską uczelnią, która zadeklarowała produkcję masek. Przyłbice powstają również w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji.

Koronawirus na Lubelszczyźnie. Mapa zakażeń

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwa dotknie sfery mentalnej
Następny artykułApele do mieszkańców – także na chodnikach. Maluje je Instytut Równości