A A+ A++

– Należy rozważyć, czy każdy z kapłanów nie powinien odprawiać Mszy oddzielnie, by zawsze mogło uczestniczyć w niej pięć osób z grona tych, którzy zamówili intencję. Jeśli Msza będzie koncelebrowana, to należy pamiętać, że naczyń liturgicznych tak w zakrystii, jak przy ołtarzu, powinien dotykać jedynie główny celebrans – instruuje biskup Andrzej Czaja.

Wskazuje też, że od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, do obrzędów Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę włącznie, czynności liturgiczne sprawować bez udziału ludu.

– Poza celebransem może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu usługujących, którzy mają być pełnoletni. W czasie obrzędów liturgicznych kościół powinien pozostawać zamknięty. Dla uniknięcia trudności kościół należy zamknąć nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem celebracji – uważa biskup Czaja.

Zakaz odwiedzin chorych

Biskup informuje też, że w czasie Wielkiego Tygodnia zakazane są procesje i pokropienia.

– W Triduum Paschalne spowiedź możliwa jest jedynie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Należy zachęcać wiernych do aktu żalu doskonałego. W tym celu należy umieścić w gablotce, a także w gazetce parafialnej i na ławkach w kościele informację o nim, przygotowaną przez Kurię – wskazuje biskup.

Namaszczenia kapłani powinni wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, bądź za pomocą pędzelka czy patyczka kosmetycznego, przy czym zakazuje się odwiedzin chorych poza niebezpieczeństwem śmierci.

Przypomina też, że należy zachęcać wiernych do duchowego uczestnictwa w obrzędach Wielkiego Tygodnia poprzez środki masowego przekazu.

Wezwanie do modlitwy za chorych

W Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Natomiast poświęcenie palm odbywać ma się jedynie podczas obrzędów, bez pokropienia ich wodą.

W Wielki Czwartek kapłani mają opuścić opcjonalny obrzęd umywania nóg, nie budować Ciemnicy i nie urządzać w niej adoracji. Nie dotyczy to jednak wspólnot zakonnych 

W Wielki Piątek w Modlitwie Powszechnej zostanie dodane wezwanie: “Kantor: Módlmy się za całą ludzkość, * która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, * za wszystkich bezradnych i zagubionych, * za chorych i tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc * oraz za zmarłych.

Celebrans: Módlmy się. (Po chwili ciszy): Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj łaskawie na udręczoną rodzinę ludzką, szukającą w Tobie ocalenia; zatrzymaj szerzącą się grozę choroby i śmierci, * aby wszyscy mogli się na nowo radować darami Twojej łaski. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Usługujący: Amen”.

Adoracja krzyża będzie się odbywać się w ten sposób, że jedynie (główny) celebrans odda mu cześć przez pocałunek, pozostali przez przyklęknięcie. 

– Po zakończonych obrzędach obnaża się ołtarz, a Najświętszy Sakrament pozostawia się w tabernakulum. Buduje się skromny Boży Grób, jednak nie zezwala się na adorację przy nim w Wielki Piątek bezpośrednio po zakończeniu obrzędów, za wyjątkiem wspólnot zakonnych i zrównanych z nimi – wskazuje biskup.

Bez święcenia pokarmów

Biskup wskazuje, by w Wielką Sobotę urządzić całodzienną adorację przy Bożym Grobie, bez podawania jej zwyczajowego planu.

– Można jednak wyznaczyć dyżury grupom, liczącym nie więcej niż pięć osób. Kościół powinien pozostawać otwarty – zarządził biskup.

Biskup zabrania też zwyczajowego poświęcania pokarmów.

– Należy zachęcać wiernych, aby przez modlitwę pobłogosławił je ojciec, matka bądź inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym – nakazuje biskup.

Podczas Wigilii Paschalnej opuszczone zostanie poświęcenie ognia przed kościołem i poświęcenie źródła chrzcielnego czy wody do pokropienia. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności interpretacyjnych w rozumieniu zapisów niniejszego Dekretu duchowni winni zwrócić się do Biskupa Opolskiego, do którego “należy autentyczna interpretacja wydawanego przez niego prawa, a także do tych, którym w tej szczególnej sytuacji ją powierzył, tj. do wikariuszy generalnych, wikariusza biskupiego ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kanclerza, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego i oficjała, dostępnych drogą służbowego maila”.

Dekret dotyczący Wielkanocy i jej oktawy zostanie wydany w późniejszym terminie.

– Z uwagi na dynamiczną sytuację w kraju niniejsze zarządzenia mogą ulec zmianie – pisze biskup Czaja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle RAM potrzeba do grania w 2020 roku
Następny artykułRaport sanepidu. Brak nowych przypadków koronawirusa w regionie